Ruski zunanji minister v Washingtonu

Četrtkovi pogovori med ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom in predsednikom ZDA Barackom Obamo ter državno sekretarko Hillary Clinton niso prinesli nič konkretnega, razen izrazov pripravljenosti za izboljšanje odnosov.

Objavljeno
08. maj 2009 09.53
La. Š/STA
La. Š/STA
Washington - Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je v četrtek obiskal Washington, kjer ga je najprej sprejela državna sekretarka Hillary Clinton, kasneje pa še predsednik ZDA Barack Obama. Pogovori niso prinesli nič konkretnega, razen izrazov pripravljenosti za izboljšanje odnosov. Obama je po srečanju z Lavrovom dejal, da sta imela odličen pogovor in odlično priložnost za ponoven začetek odnosov glede številnih vprašanj - od jedrskega orožja in širitve tega orožja, položaja v Afganistanu in Pakistanu, vprašanja Irana, Bližnjega vzhoda, trgovinskih vezi med državama in finančne krize. Obama je dejal, da ceni trdo delo Lavrova pri izboljšanju odnosov z ZDA, in izrazil upanje, da bodo podobna srečanja v prihodnje koristila obema državama.

Lavrov je povedal, da nameravajo trdo delati na dokumentu, za katerega sta jih pooblastila Obama in ruski predsednik Dimitrij Medvedjev na srečanju v Londonu v začetku aprila. "Mislim, da sodelujemo na pragmatičen in posloven način na temelju skupnih interesov, ko se naša stališča ujemajo. Ko pa se ne strinjamo, pa sodelujemo na osnovi spoštovanja in skušamo zmanjšati nesoglasja v korist naših držav in mednarodne stabilnosti. Še enkrat naj povem, da se predsednik Medvedjev resnično veseli srečanja z vami julija v Moskvi," je dejal Lavrov.

Na skupni novinarski konferenci pred srečanjem z Obamo pa je Clintonova milo oštela Rusijo zaradi njene vloge v Gruziji, vendar pa obenem hitro zatrdila, da to ne bo vplivalo na izboljšanje odnosov z Rusijo. "Tudi ljudje v isti družini se vedno ne strinjajo o vsem," je dejala državna sekretarka ZDA in dodala, da se zaradi tega ne smejo odpovedati sodelovanju pri drugih zelo pomembnih vprašanjih. "Odnose hočemo normalizirati in jih dvigniti na višjo raven."

Neenotnost v stališčih ZDA in Rusije glede Irana in Gruzije


ZDA in Rusija se poleg Gruzije ne strinjata tudi glede Irana in Lavrov je ponovno izrazil nasprotovanje enostranskim sankcijam proti Iranu in dejal, da se je potrebno o teh vprašanjih pogovarjati v okviru Varnostnega sveta ZN. Glede Gruzije je sicer Clintonova dejala, da so ZDA že večkrat izrazile zaskrbljenost zaradi ruske vloge, ampak Clintonova meni, da tako Lavrov kot ruska vlada priznavata, da sta stabilnost in mirna rešitev napetosti v Gruziji v interesu vseh.

Rusija je lani napadla Gruzijo, potem ko je ta sprožila ofenzivo na svojo pokrajino Abhazijo. Rusija prav tako ostro nasprotuje vojaškim vajam zveze Nato v Gruziji, ki so se začele v sredo. Lavrov je priznal, da so glede Gruzije razlike v stališčih, vendar poudaril, da to ne sme ogrožati napredka pri ključnih vprašanjih, kot je nadzor nad oborožitvijo.

Glede tega obe strani upata na napredek pri oblikovanju nove pogodbe za zmanjšanje strateške jedrske oborožitve, ki bi nasledila sporazum START, ki poteče decembra letos. Formalna pogajanja se bodo začela 18. maja v Moskvi, do julijskega vrha med Obamo in Medvedjevom v Moskvi pa naj bi imeli že okvirni dogovor.

Odnosi med ZDA in Rusijo so se v času administracije Georgea Busha ohladili zaradi ameriškega vztrajanja pri postavitvi protiraketne obrambe v Evropi. Obama je nameščanje protiraketne obrambe za zdaj ustavil, glede Gruzije pa se obe državi strinjata, da se ne strinjata. Gruzija si želi pod vodstvom predsednika Mihaila Sakašvilija pod okrilje zahoda, Rusija pa tega noče dovoliti, ker ima Gruzijo za del svojega vplivnega območja.