»Kolikor vem, so se hrvaški novinarji pridružili protestu proti takšnemu vplivanju na medije,« je pojasnil ob prihodu na vrh. Žalosti pa ga ravnanje evropske komisije, »ki je spet imela mlačen odziv«. Po njegovih besedah je res že čas, da so volitve in da se evropska komisija zamenja.
Tudi z njenim predsednikom Jean-Claudom Junckerjem naj bi govoril o tej temi, če bo priložnost, a »ne pričakuje drugačnega odgovora«.
Od evropske komisije – afere prisluhi ni hotela komentirati, razen s splošnimi pojasnili o spoštovanju medijske svobode – pričakuje, da bo jasno povedala, da je treba spoštovati vladavino prava in da so pritiski na medije nedopustni, še zlasti pritiski iz druge države.
Preberite tudi:
Merklova & Co. iščejo pot iz slepe ulice brexita
Tonin: Naredili smo napako, da smo Hrvaško spustili v EU
Prek Haaga do Daytona
Od srede do srede: O hrvaških prisluhih
»Ni izrednega stanja«
Glede očitkov, da ustvarja izredno stanje za podporo pred volitvami, je pojasnil, da so se le odzvali na pritiske, ki so se zgodili, in sklicali svet za nacionalno varnost, ker je bilo več predlogov za to. »Ne moremo biti ves čas ponižni in nastavljati drugega lica. Moramo povedati, da nekaj ni prav. To smo storili. Ni izrednega stanja,« je povedal.
Pojasnil je, da so na pogovor poklicali slovensko veleposlanico v Zagrebu in na zagovor poklicali hrvaškega veleposlanika v Ljubljani. »Moramo pokazati, da smo suverena država in imamo svojo stališče,« je povedal in nadaljeval: »Če so v preteklosti naši vodilni ravnali preveč servilno. ne morem pomagati.«
Plenković: »Nimamo nadnaravne moči«
Hrvaški premier Plenković je ob prihodu na vrh označil slovenske očitke glede vohunjenja in poskusa vpliva na medije za insinuacije, ki nimajo podlage v dejstvih. Njegovi vladi po njegovih besedah ni mogoče očitati nič.
»Nerealno je, da bi imeli nadnaravno moč, kaj bo objavil medij v sosednji državi. To ni resno,« je povedal. Tudi glede sklicevanja Ivana Tolja, da je klical v imenu hrvaške vlade, ni povedal nič konkretnega – o tem da ne ve ničesar.