Segrevanje lahko upočasni gospodarsko rast

Količina izpustov toplogrednih plinov industrializiranih držav še vedno narašča. To bo močno poslabšalo svetovno gospodarsko rast, je osrednja ugotovitev poročila ZN o spremembi podnebja. ZDA ostaja med največjimi onesnaževalkami Zemlje.

Objavljeno
30. oktober 2006 14.02
Bonn/London - Količina izpustov toplogrednih plinov, ki jih ustvarijo industrializirane države, še vedno narašča. ZDA so trdno zasidrane na vrhu seznama največjih onesnaževalcev, ugotavlja danes objavljeno poročilo Okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja (UNFCCC).

Vpliv segrevanja ozračanja na svetovno gospodarsko rast

Britanska vlada v danes objavljenem poročilu svari, da bi segrevanje ozračja lahko povzročilo upočasnitev svetovne gospodarske rasti, primerljivo z veliko recesijo v 30. letih prejšnjega stoletja.

UNFCCC je v letnem poročilu o globalnem segrevanju ozračja zapisala, da je 41 industrializiranih držav v obdobju od leta 1990 do konca leta 2004 zmanjšalo izpuste toplogrednih plinov za 3,3 odstotka. Vendar opozarjajo, da so te številke posledica razpada nekdanje Sovjetske zveze, ki je povzročil zaprtje več tisoč elektrarn in tovarn, ki so izpuščale ogljikov dioksid.

Zaradi tega so države v vzhodni in osrednji Evropi v omenjenem obdobju znižale izpuste za 36,8 odstotka, vendar so med letoma 2000 in 2004, ko so si njihova gospodarstva opomogla od zloma k zveze, izpuste dejansko povečale za 4,1 odstotka.

Ostale industrializirane države so med letoma 1990 in 2004 povečale stopnjo onesnaževanja za 11 odstotkov, med letoma 2000 in 2004 pa za dva odstotka. ZDA ostajajo največji onesnaževalec, saj so v zrak izpustile kar 39,4 odstotka od skupno 17.931 milijard ton v letu 2004 izpuščenih plinov v industrializiranih državah.

Tony Blair: Svet bo utrpel "katastrofalne" posledice

Britanski premier Tony Blair je tik pred današnjo objavo poročila o gospodarskih učinkih podnebnih sprememb posvaril, da bo svet utrpel "katastrofalne" posledice, če svet ne bo nemudoma ukrepal. Na 700 straneh dolgem poročilu, ki ga je po naročilu britanskega finančnega ministra Gordona Browna pripravil nekdanji glavni ekonomist pri Svetovni banki Nicholas Stern, je mogoče prebrati, da bi stroški, če ne bodo ukrepali, lahko znašali 5,48 bilijona evrov.

Poročilo ZN kot oblika pritiska na Busha

Poročilo naj bi okrepilo pritisk na neokonzervativno administracijo ameriškega predsednika Georgea Busha, ki še ni podpisala Kjotskega protokola o zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov, naj okrepi prizadevanja za boj proti globalnem segrevanju ozračja.

Britanska vlada za uvedbo zelenih davkov

Brown pa naj bi po poročanju britanske televizijske mreže BBC imenoval nekdanjega ameriškega podpredsednika Ala Gorea za svetovalca o podnebnih spremembah. Britanska vlada namreč razmišlja o uvedbi novih "zelenih davkov" na poceni letalske prevoze, gorivo in vozila z visoko stopnjo izpusta toplogrednih plinov.