Bagdad - Iraški predsednik Džalal Talabani je po predstavitvi osnutka nove ustave v iraškem parlamentu, o katerem pa ta ni glasoval, kot je bilo najprej predvideno, dejal, da je osnutek pripravljen za referendum, ki naj bi potekal 15. oktobra. Iraški parlament se bo sicer ponovno sestal v ponedeljek, vendar tudi takrat ne bo glasoval o osnutku ustave.
"Osnutek ustave je pripravljen in bo predstavljen iraškemu narodu, ki je znan po razumu in ki bo svojo sodbo podal na referendumu 15. oktobra. Suniti sicer osnutku nasprotujejo, vendar nihče ne more trditi, da oni predstavljajo vse sunitske Arabce," je dejal Talabani.
Če bo osnutek sprejet na referendumu, bo po Talabanijevih besedah postal"temeljni zakon"naroda."Če ga bo narod zavrnil, bomo napisali novega,"je še povedal Talabani. Novinarjem je spregovoril tudi predsednik parlamenta, predstavnik sunitov Hadžim al Hasani, ki je povedal, da je bila priprava osnutka"težak in kompliciran"proces. "Naš cilj je bil doseči soglasje, da bi zagotovili uspeh referenduma. Sedaj je na volivcih da bodisi sprejmejo ali zavržejo osnutek ustave," je še povedal al Hasani.
V osnutku ustave sedaj piše, da je iraški politični sistem "republikanski, parlamentarni, demokratični in federalni", islam pa navaja kot "glavni vir zakonodaje". Iz sedmega člena so odstranili besedo stranka, v stavku, ki se nanaša na prepoved stranke Baas nekdanjega predsednika Sadama Huseina. Ta je tako sedaj samo še "Sadamova Baas". Osnutek ne omenja Iraka kot del arabskega sveta, kot so to zahtevali suniti, namesto tega pa pravi, da so "Arabci v Iraku del arabskega sveta".
Uradna zavrnitev osnutka
Medtem pa so suniti tudi uradno zavrnili predlog ustave. "Razglašamo, da se ne strinjamo in zavračamo člene, ki so navedeni v osnutku, pa se o njih nismo sporazumeli," je dejal Abdul Naser al Džanabi. "Pozivamo Arabsko ligo, Združene naloge in mednarodne organizacije naj posredujejo, da ta dokument ne bo sprejet in da bodo te očitne napake popravljene," je še dejal. Kljub temu pa so suniti zagotovili, da bodo ostali vitalni del političnega procesa in se udeležili splošnih volitev decembra letos.
Ameriški veleposlanik v Iraku Zalmay Khalilzad je po oblikovanju osnutka ustave dejal, da gre za " dober dokument" in da je to najbolj napreden dokument v islamskem svetu. Ob tem je pozval Iračane, naj se o tem odločijo na referendumu, in dodal, da razume zadržke sunitov.
Oblikovanje osnutka ustave je že pozdravila tudi EU in prav tako pozvala Iračane, naj se udeležijo oktobrskega referenduma. V sporočilu za javnost je EU zapisala, da "čestita iraškemu ljudstvu za dosego tega pomembnega mejnika v njihovem političnem procesu". EU se je tudi ponudila, da bo pomagala pri pripravi referenduma in decembrskih parlamentarnih volitev.