Washington - Ameriški senat je v torek z 63 glasovi proti 37 potrdil predlog zakona o financiranju raziskav izvornih celic človeških zarodkov, ki obljubljajo rešitev za številne zdaj neozdravljive bolezni, vendar pa so podpornikom zmanjkali štirje glasovi za dvotretjinsko večino, s katero bi lahko odvrnili napovedani veto predsednika Georgea Busha. Kljub temu da raziskave podpira velika večina Američanov in tudi večina v obeh domovih zveznega kongresa, pa bodo letos volitve in predsednik ne namerava razočarati konservativne republikanske volilne baze.
Predstavniški dom kongresa je že lani s 238 glasovi proti 194 podprl isti predlog zakona, vendar mu je prav tako zmanjkalo 50 glasov za odvrnitev predsedniškega veta, ki bo sploh prvi, odkar je leta 2001 prevzel oblast. Na kongresnih volitvah sredi predsedniškega mandata večinoma volijo prepričani pripadniki ene ali druge stranke, zato se je tako za demokrate kot republikance potrebno prikupiti predvsem njim.
Za demokrate podpora predlogu financiranja raziskav izvornih celic zarodkov iz rodnostnih klinik in laboratorijev, ki bi jih tako ali tako vrgli v smeti, večinoma ni sporna, večji del republikancev pa poudarja moralno, versko in filozofsko vprašanje o trenutku nastanka življenja. Bela hiša je v napovedi predsednikovega veta sporočila, da ne bo podprl zakona, ki bi vse ameriške davkoplačevalce prisilil, da plačajo za raziskave, ki temeljijo na namernem uničevanju človeških zarodkov za pridobivanje izvornih celic.
Busheva salomonska rešitev
Bush je avgusta leta 2001 sprejel salomonsko rešitev, da bo zvezni proračun podpiral raziskave le na že obstoječih oziroma "pridelanih" izvornih celicah, s čimer je želel pomiriti hkrati del republikanskih zagovornikov raziskav skupaj z večino Američanov in večino nasprotnikov. Po tej odločitvi se je razvnela javna kampanja za raziskave in proti raziskavam, pri čemer je predsednikovo mnenje med drugimi skušala spremeniti tudi nekdanja prva dama ZDA Nancy Reagan.
Poleg nje je v torek skušal vplivati na Busha in kolege republikance tudi guverner Kalifornije Arnold Schwarzenegger . Predsednik Reagan je zadnja leta življenja pred smrtjo leta 2004 trpel za Alzheimerjevo boleznijo, ki je ena od številnih, za katere raziskave izvornih celic obljubljajo rešitev. Nasprotnikov to ne gane in vztrajajo pri stališču, da se ne sme uničiti enega človeškega življenja za rešitev drugega. Ne prepriča jih niti to, da bi zakon omogočil financiranje raziskav le na tistih človeških zarodkih, ki so predvideni za uničenje.