Severna Koreja grozi z novimi ukrepi

Severna Koreja je zagrozila z novimi "obrambnimi ukrepi", če bi VS ZN proti njej uvedel sankcije zaradi nedavnega jedrskega poskusa. Prav tako ne nameravajo priznati resolucije, dokler se VS ne opraviči.

Objavljeno
29. maj 2009 10.09
Ka. Ž. /STA
Ka. Ž. /STA
Pjongjang/Washington - Severna Koreja je danes zagrozila z novimi "obrambnimi ukrepi", če bi Varnostni svet Združenih narodov proti njej uvedel sankcije zaradi nedavnega jedrskega poskusa. VS ZN medtem nadaljuje pogovore o predlogu resolucije v odgovor na drugi jedrski poskus Severne Koreje. Pogajanja bodo trajala do naslednjega tedna.

 

Poleg veleposlanikov Rusije, ZDA, Kitajske, Velike Britanije in Francije sodelujeta tudi veleposlanika Japonske in Južne Koreje. Ko se bo teh sedem držav dogovorilo med seboj, bo šel predlog resolucije pred celoten 15-članski Varnostni svet. Japonska je nestalna članica Varnostnega sveta, Južna Koreja pa sodeluje, ker je v največji nevarnosti zaradi nepredvidljive severne sosede.

 

Diplomati na ZN niso želeli izdati podrobnosti glede vsebine resolucije in poteka pogajanj. Ameriška veleposlanica Susan Rice je dejala, da so pogovori konstruktivni in da trdo delajo. Predlog resolucije naj bi pozival vse države članice ZN, da izvajajo sankcije proti Severni Koreji, ki so bile sprejete oktobra 2006 z resolucijo 1718, potem ko je Pjongjang izvedel svoj prvi jedrski poskus.

 

Brez sankcij za Severno Korejo?

 

Resolucija bo obsodila jedrski poskus, odprto pa je vprašanje uvedbe dodatnih sankcij, ker Kitajska in Rusija za to doslej nista bili navdušeni. Obstaja možnost, da bi se razširil seznam podjetij, ki se jim zamrzne premoženje zaradi prodaje orožja in drugih materialov Severni Koreji, pogovarjajo se tudi o širitvi embarga na orožje, o finančnih sankcijah in prepovedi potovanj ter zamrznitvi sredstev visokih državnih uradnikov Severne Koreje.

 

"Če nas bo Varnostni svet ZN izzval, bodo naši dodatni obrambni ukrepi neizogibni," je v izjavi prek državnih medijev sporočilo severnokorejsko zunanje ministrstvo. Dodali so še, da država ne bo priznala nobene resolucije VS ZN, dokler se ta ne opraviči za obsodbo severnokorejske izstrelitve rakete dolgega dosega 5. aprila.


"Kakršnokoli sovražno dejanje VS ZN je enakovredno uničenju prekinitve ognja," je glede premirja iz leta 1953, s katerim je bila končana korejska vojna, še dejalo zunanje ministrstvo v Pjongjangu. Da se premirju ne čuti več zavezana, je Severna Koreja sporočila že po torkovi odločitvi Seula, da pristopi k pobudi za ustavitev širjenja orožja za množično uničevanje (PSI). Svoji južni sosedi je Severna Koreja tudi zagrozila z vojaškim odgovorom.

 

Po teh grožnjah so skupne sile Južne Koreje in ZDA povišale stopnjo pripravljenosti, a kot je danes povedal ameriški obrambni sekretar Robert Gates, ZDA ne zaenkrat ne vidijo razloga za to, da bi okrepile prisotnost svojih sil v Južni Koreji.

 

Če bi Severna Koreja storila "kaj prenagljenega in vojaško izjemno izzivalnega," pa imajo ZDA že sedaj "moč, da se s tem soočijo," je še dejal Gates. ZDA imajo sicer trenutno v Južni Koreji okoli 28.500 svojih vojakov.


Kitajske ladje zapustile korejske vode


Kitajske ribiške ladje so medtem zaradi napetosti zapustile obalni pas ob korejski meji. Kot poročajo južnokorejski mediji, še ni znano, ali so odplule zato, ker bi jim to kdo ukazal.


"Ničesar ne vem o kakršnihkoli vojaških premikih v Severni Koreji, vsaj ne o ničemer, kar bi bilo drugače od običajnega," je po poročanju časnika New York Times na poti na varnostno konferenco v Singapurju danes dejal ameriški obrambni sekretar Robert Gates.