Damask - V nadaljevanju protirežimskih protestov je bilo v Siriji v četrtek ubitih najmanj 19 ljudi, trdijo tamkajšnji aktivisti. Iz sirskega Observatorija za človekove pravice so sporočili, da so pripadniki sirskih varnostnih sil, ko so napadli mesto na severu države Banaš, ubili deset ljudi. V Hari, mestu na jugu države, pa so oboroženi moški ubili okoli devet vojakov, poroča BBC.
Združeni narodi opozarjajo, da je od začetka protirežimske vstaje v Siriji v začetku marca, tam življenje izgubilo skoraj 3000 ljudi. Aktivisti dodajajo, da so oblasti priprle več kot deset tisoč nasprotnikov režima. Visoka komisarka Združenih narodov za človekove pravice Navi Pillay je izrazila razočaranje nad vrednostjo človeških življenj in opozorila, da je Sirija na robu državljanske vojne.
Režim Bašarja al Asada za izgrede še naprej obtožuje oborožene skrajneže in »teroristične tolpe«, ki da so krivi tudi za smrti 1100 režimskih vojakov. Damask tujim novinarjem še naprej onemogoča vstop v državo.
Moskva in Peking izgubljata potrpljenje?
Kitajska in Rusija sta pred dnevi v Varnostnem svetu vložili veto na resolucijo Združenih narodov proti Siriji, ki je obsodila režim v Damasku zaradi nasilnega zatrtja protestov. Uradna Peking in Moskva sta s tem preprečila prizadevanja držav Evropske unije, ki od Sirije zahtevajo, da spoštuje človekove pravice protestnikov.
Ruski veleposlanik Vitalij Čurkin in njegov kitajski kolega Li Badong sta vložitev veta pojasnila s tem, da Varnostni svet ZN ni upošteval predloga resolucije, ki sta ga pripravili njuni državi in ki poziva k spoštovanju suverenosti Sirije, od Damaska pa zahteva, da vzpostavi dialog z opozicijo za rešitev krize.
Strani sta nato režim v Damasku pozvali, naj vendarle vpelje obljubljene reforme, kar je po pisanju BBC znak, da Rusija in Kitajska s sirskim režimom izgubljata potrpljenje.