Damask − Sirska opozicija je pripravljena pristati na tranzicijo, ki bi jo začasno vodil član režima, toda le, če se sirski predsednik Bašar al Asad umakne z oblasti, je danes sporočil Sirski narodni svet (SNS). Na vprašanje, kateri predstavnik režima bi lahko vodil tranzicijo, je tiskovni predsednik SNS George Sabra odgovoril le, da im »Sirija patriote tako med pripadniki režima kot pripadniki vojske, ki bi lahko prevzeli to vlogo«. Kot model, kateremu bi pri tem lahko sledili, je Sabra izpostavil Jemen. Tamkajšnji predsednik Ali Abdulah Saleh je namreč po več mesecev trajajočih spopadih februarja odstopil s položaja, oblast pa predal podpredsedniku Abdrabuhu Mansurju Hadiju.
Medtem pa se srditi spopadi, ki so v Siriji izbruhnili prejšnji teden, še vedno ne umirjajo. Sirska vladna televizija je tako sporočila, da so režimske sile znova zavzele večji del Damaska, od koder so jih pred nekaj dnevi izrinili uporniki. Spopadi se poleg tega še vedno nadaljujejo tudi v drugem največjem sirskem mestu Alepo. Po navedbah britanske mreže BBC bi morebitna izguba tega mesta režimu namreč zadala hud udarec, zato je odločen, da ga bo obdržal, pri tem pa ne bo izbiral sredstev.
Opozicijski narodni svet je danes sicer sporočil, da je v zaporu v Alepu ponoči izbruhnila vstaja, pri čemer je bilo ubitih osem ljudi. Varnostne sile so po navedbah SNS proti zapornikom, ki so zaradi velikih nepravilnosti organizirali miroljuben sedeč shod, uporabile solzivec, nanje pa so tudi streljale, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Pri tem je umrlo več ljudi, v zaporu pa je izbruhnil tudi požar.
To je bila sicer že druga vstaja zapornikov v manj kot tednu dni − pred nekaj dnevi se je namreč podoben incident, v katerem sta umrla dva človeka, zgodil v mestu Homs. Razmere v tamkajšnjem zaporu se sicer še vedno niso umirile. Po navedbah aktivistov varnostne sile namreč grozijo, da bodo z zaporniki v Homsu, od koder poročajo o veliki humanitarni krizi, obračunale.
Na številne kršitve v sirskih zaporih je sicer že na začetku meseca opozorila organizacija za človekove pravice Human Rights Watch (HRW), ki je objavila poročilo z naslovom Arhipelag mučenja. V njem sirske oblasti obtožuje, da v mučilnicah zadržujejo več deset tisoč ljudi, med njimi tudi ženske in otroke, ki jih pretepajo, mučijo z električnimi šoki in zlorabljajo na vrsto drugih načinov. Po navedbah organizacije kršitve sirskih oblasti dosegajo raven zločinov proti človečnosti, zaradi česar bi morali režimu soditi pred Mednarodnim kazenskim sodiščem.
Vodja Arabske lige: sirskemu režimu so dnevi šteti
Generalni sekretar Arabske lige Nabil al Arabi je v pogovoru za časnik Al Hajat povedal, da režim predsednika Bšarja al Asada ne bo zdržal dolgo in da so mu dnevi šteti. Dodal je, da je čas za pogovore o političnih reformah minil, napočil pa je čas za predajo oblasti. Generalni sekretar Arabske lige je po navedbah britanske tiskovne agencije Reutres še napovedal, da bo kmalu obiskal Kitajsko in Rusijo, ki sta z vetom v varnostnem svetu Združenih narodov že večkrat zaustavila resolucije proti režimu. Kot je napovedal, jima bodo jasno dali vedeti, da so njune odločitve v nasprotju z arabskimi interesi.
Z al Arabijem se strinja tudi turški premier Recep Tayyip Erdogan, ki je na sinočnji večerji veleposlanikov v Ankari dejal, da so sirski vstajniki najbližje zmagi doslej. Odzval se je tudi na včerajšnje svarilo sirskega režima, ki je sporočil, da bo v primeru zunanjega napada uporabil svoje zaloge kemičnega orožja, in zatrdil, da se bo Turčija odločno odzvala na vsakršno sovražnost iz Sirije.
Uporniška Svobodna sirska vojska je danes sicer sporočila, da je sirska vlada kemično orožje premestila na obmejna letališča. Po njihovih navedbah je režim orožje premaknil zato, da bi na ta način povečal pritisk na mednarodno skupnost.