Po besedah ameriške ministrice so sankcije na nafto in plin najboljši ukrep za povečevanje pritiska na al Asada, da preneha z nasilnim zatiranjem protestov.
Sirija proizvede na dan 380.000 sodov nafte, kar ji navrže največ tujih valut. Največ nafte Sirija izvozi v evropske države, predvsem Nemčijo, Italijo in Francijo. Clintonova sicer v petek še vedno ni zahtevala, naj al Asad zapusti položaj in je dejala, da morajo tak poziv najprej izdati druge države.
Sirska vojska napadla mesta Latakija, Kusair in Deir al Zur
Sirska vojska je danes v vnovičnem poskusu nasilnega zatrtja protivladnih protestov napadla obalno mesto Latakija in v njem uvedla policijsko uro, so sporočili opozicijski aktivisti. Vojska je obkolila tudi mesto Kusair v bližini pomembnega uporniškega mesta Homs in se pomaknila v Deir al Zur.
V Kusair je prispel večji konvoj vojaških vozil, ki so prevažali pripadnike »Šabihe«, oboroženih sil, zvestih vladajočemu režimu, je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice s sedežem v Londonu. Varnostne sile naj bi po mestu izvajale množične aretacije.
Arabska televizija Al Džazira je medtem objavila izjavo člana opozicijske skupine Federacija koordinacijskih odborov sirske revolucije, da je na jug mesta Latakija danes prispelo več tankov sirske vojske. Vojska naj bi silovito obstreljevala nekatere dele mesta, kjer so čez noč potekali protivladni protesti.
V petek so po podatkih Federacije koordinacijskih odborov sirske revolucije varnostne sile med več protesti po vsej državi skupno ubile 23 ljudi, številni pa so ranjeni.
Kljub vse glasnejšim mednarodnim obsodbam je režim sirskega predsednika Bašarja al Asada še bolj poostril nasilno zatiranje protestov, v katerih naj bi bilo po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice od sredine marca ubitih okoli 1770 civilistov, piše STA.