Škandal z vdiranjem v telefone: Coulson kriv, Brooksova ne

Tri leta po izbruhu škandala, ki je potopil britanski tabloid News of the World, je primer doživel sodni epilog.

Objavljeno
24. junij 2014 13.56
Posodobljeno
24. junij 2014 14.03
Britain Phone Hacking
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

London − Tri leta po izbruhu škandala z vdiranjem v mobilne telefone znanih osebnosti, svojcev ubitih vojakov in žrtev zločinov, ki je potopil britanski tabloid News of the World in pretresel imperij medijskega mogotca Ruperta Murdocha, je primer doživel sodni epilog.

Sodišče v Londonu je nekdanjega urednika časnika Andyja Coulsona spoznalo za krivega zarote za prestrezanje komunikacij, po drugi strani pa je zarote v zvezi s škandalom oprostilo nekdanjo izvršno direktorico News International, urednico tabloida in Murdochovo desno roko Rebekah Brooks. Coulsonu, ki je bil zaradi škandala primoran odstopiti kot medijski svetovalec britanskega premiera Davida Camerona, grozi zaporna kazen − najvišja zagrožena kazen za vdiranje v mobilne telefone je dve leti zapora.

Sodišče je 46-letno Brooksovo oprostilo obtožb sodelovanja v zaroti pri vdiranju v mobilne telefone, podkupovanja javnih uradnikov in poskusa oviranja policijske preiskave. Zadnje obtožbe so oprostili tudi njenega moža Charlieja. Poleg zakoncev Brooks je sodišče oprostilo še nekdanjo pomočnico Brooksove Cheryl Carter, nekdanjega vodjo varnosti pri News of the World Marka Hanno in nekdanjega odgovornega urednika Stuarta Kuttnerja, ki so bili skupaj s še nekatrimi drugimi obtoženi nelegalnega vdiranja v glasovno pošto več kot 600 žrtev, podkupovanja javnih uradnikov in oviranja preiskave. Vsi so obtožbe zanikali.

Škandal je izbruhnil julija 2011, ko se je razvedelo, da je tabloid News of the World vdrl v glasovno pošto pogrešane 13-letnice Milly Dowler, ki so jo pozneje našli mrtvo. Sledila je obsežna policijska preiskava, med katero so ugotovili, da je bilo sporno ravnanje pri časniku nekaj povsem rutinskega. Aretirali so več deset ljudi, tabloid s 168-letno zgodovino pa ukinili.

Škandal pretresel britansko javnost in politično elito. V času razkritij se je na udaru znašel tudi britanski premier David Cameron oziroma njegova odločitev, da kot medijskega svetovalca zaposli Coulsona, ki je časopisu urednikoval med letoma 2003 in 2007, pa tudi njegovo prijateljstvo z Brooksovo in njenim možem. Posledice je občutil tudi Murdochov imperij − podjetje News Corporation je namreč žrtvam izplačalo več milijonov evrov nadomestila.

Škandal je sicer prerasel tabloid News of the World. Pod drobnogledom so se namreč znašli tudi drugi britanski časniki in njihove prakse, premier Cameron pa je odredil preiskavo o etiki tiska.