Peking - To pa ni prvi primer takšnega ravnanja; dve šolarki iz mesta Kunming je policija obtožila prostitucije; tudi po tem, ko so zdravniški izvidi dokazali, da sta bile pred spolnimi napadi še obe devici. Drugi primer se je zgodil maja, ko je Deng Yujiao pritegnila oko javnosti, po tem ko je bila obtožena, da je zabodla in umorila lokalnega pripadnika vlade, ki jo je skušal posiliti. Oblasti, ki so 21-letno natakarico obtožile umora, so se soočile z ostrim odzivom javnosti. Zaradi medijske pozornosti se je vlada odločila za nenavaden izhod iz nastale situacije; obtožbo so spremenil, Deng je bila obtožena uporabe sile za namen samoobrambe. Dekle je bilo naposled izpuščeno.
Taki in podobni incidenti so med javnostjo zbudili veliko ogorčenja, nasprotovanja in jeze. Medtem ko Peking uradno promovira enakost žensk odkar je Mao dejal "da ženske držijo pol neba", so se te besede izkazale kot prazne. V prvih desetletjih ustanovitve, je Kitajska komunistična partija naredila velike spremembe pri izboljšanju položaja in življenja žensk. Lahko so zahtevale ločitev, na delovnih mestih so pridobile enake pravice, ki so jih tedaj imeli moški, ženskam so se odprle tudi večje možnosti za izobrazbo in študij.
Od začetka odprtja kitajskega ekonomskega trga v začetku osemdesetih, pa se je položaj žensk začel slabšati. Najslabše se godi najrevnejšim predstavnicam nežnega spola, mnogi stari vzorci in odnosi so se znova vzpostavili, znova prihaja do različnih tipov izkoriščanja, prav teh, proti katerim se je komunistična partija na začetku bojevala.
Čeprav je kitajska vlada leta 1950 odpravila prostitucijo, so danes masažni, frizerski in drugi saloni po kitajskem le krinka za trg plačljivega seksa. Število prostitutk na kitajskem naj bi se gibalo okoli 4 milijonov. Od leta 1980, od ekonomske rasti dalje, se je veliko žensk s podeželja odločilo iskati službo in boljšo prihodnost v večjih mestih. Vendar je to preseljevanje žensk ustvarilo najnižji urbani sloj žensk, ki so se znašle v situaciji, ko niso mogle dobiti nikakršne službe, zato so se začele prodajati.
Vendar te težave segajo še dlje od prostitucije. Sun Zhongxin, sociolog, specializiran za področje kitajskih žensk in njihovega dela, je prepričan, da je kapitalizem ustvaril težnjo k temu, da se ženske jemlje kot »potrošno dobrino«. Slabo nadziran trg dela še olajšuje prostitucijo: »Na primer, lahko zasledite veliko oglasov naročnikov, ki v oglasu zapišej da želijo vitko, visoko in lepo dekle,« pojasni sociolog.