Današnja poteza slovaškega predsednika prihaja dva tedna po tem, ko parlament leto dni stari desnosredinski vladi ni izglasoval zaupnice, ki jo je Radičova vezala na glasovanje o krepitvi začasnega mehanizma za stabilnost evra (EFSF). Proti krepitvi mehanizma je bila namreč ena od štirih koalicijskih strank, Svoboda in solidarnost (SaS).
EFSF so poslanci sicer kasneje, v drugem glasovanju potrdili, a le po zaslugi glasov opozicijskih socialdemokratov, ki so v zameno za svojo podporo EFSF dosegli razpis predčasnih volitev.
Po neizglasovanju zaupnice se je na Slovaškem sicer odprlo vprašanje, kako naprej, na katerega obstoječa zakonodaja ni dajala točnega odgovora. Ta zaplet so poslanci nato rešili v petek, ko so sprejeli spremembo ustave, ki je predsedniku omogočila, da je po razpustitvi vlade tej isti vladi znova zaupal vodenje države do predčasnih volitev.
Vlada bo imela sicer odslej omejena pooblastila; kot je danes pojasnila Radičova, bo lahko odločala o državnem proračunu, za vsako drugo zakonodajno dejanje pa bo potrebovala soglasje predsednika države.
Radičova, ki je lani postala prva ženska na čelu kake slovaške vlade, je sicer danes napovedala, da na volitvah 10. marca ne bo nastopila. Kot je pojasnila po poročanju nemške tiskovne agencije dpa, se vrača na delovno mesto univerzitetne profesorice sociologije. Ni pa izključila možnosti, da morda nastopi na predsedniških volitvah leta 2014. Leta 2009 se je namreč kot prva ženska uvrstila v drugi krog predsedniških volitev, nato pa je morala priznati premoč Gašparoviča, še piše STA.