Slovo od nekdanjega nemškega predsednika Raua

Nemčija se je zadnjič poklonila nekdanjemu predsedniku Rauu, ki je umrl januarja letos v starosti 75 let.

Objavljeno
07. februar 2006 19.00
Zadnje slovo sedanjega nemškega predsednika Horsta Köhlerja od predhodnika Johannesa Raua
Berlin/Ljubljana - Predsednik republike Janez Drnovšek se je danes v Berlinu udeležil žalnih slovesnosti ob smrti nekdanjega nemškega predsednika Johannesa Raua, so sporočili iz urada predsednika republike. Nemčija se je danes zadnjič poklonila nekdanjemu predsedniku Rauu, ki je umrl 27. januarja letos v starosti 75 let.

Državniškega pogreba v protestantski Berlinski katedrali se je udeležilo okoli 1500 ljudi, med njimi sedanji nemški predsednik Horst Köhler in kanclerka Angela Merkel. Na slovesnosti so sodelovale tudi številne druge osebnosti iz nemškega političnega življenja, pa tudi iz tujine. Med njimi sta bila nekdanja nemška socialdemokratska kanclerja Helmut Schmidt in Gerhard Schröder, nekdanji predsednik Richard von Weizäcker. Poleg Drnovška pa sta se pogreba udeležila še avstrijski in češki predsednik, Heinz Fischer in Vaclav Klaus.

"Johannes Rau je dal moč ideji, da sta enotnost Nemčije in integracija Evrope dve plati iste medalje," je v govoru na žalni slovesnosti v omenjeni katedrali dejal nemški predsednik. "V tujini je Nemčijo zastopal na verodostojen, prepričljiv in simpatičen način," je dodal Köhler, ob tem pa spomnil na vlogo, ki jo je nekdanji socialdemokratski predsednik odigral pri prijateljstvu med Nemčijo in Izraelom.

Krsto s truplom Raua, zavito v nemško zastavo, so pred pokom na berlinskem pokopališču, na katerem sta pokopana tudi nemška književnika Bertolt Brecht in Heinrich Mann, peljali skozi središče Berlina.

Rau je Nemčijo vodil med letoma 1999 in 2004. Po preteku predsedniškega mandata 1. julija 2004 je bil na dveh operacijah, po katerih ni nikoli več popolnoma okreval. Umrl je 27. januarja letos.

Bil je eden vodilnih politikov v Nemčiji in ena od zvezd nemških socialdemokratov. Politično dejaven je bil skoraj 50 let, od tega 20 let kot ministrski predsednik dežele Severno Porenje - Vestfalija (med letoma 1978 in 1998). Leta 1999 je postal osmi predsednik povojne Nemčije.

Rau je dolgo časa veljal za enega najbolj priljubljenih politikov v Nemčiji, profiliral pa se je kot politični predsednik. V zgodovinskem nastopu pred izraelskim parlamentom knesetom 16. februarja 2000 je Rau, ki so ga v Izraelu zelo cenili, zaprosil za odpuščanje zaradi nacističnih zločinov. Bil je tudi prvi človek, ki je v knesetu spregovoril v nemščini. Na Kitajskem je kritiziral kršitve človekovih pravic. V razpravi o genski tehnologiji je posvaril pred nekritičnim ravnanjem pri tem vprašanju.