Smrt podpredsednika razburkala Sudan

V sobotnem strmoglavljenju helikopterja je med 14 potniki umrl tudi podpredsednik John Garang. V več mestih so nato izbruhnili nemiri.

Objavljeno
01. avgust 2005 20.13
Ena od žrtev dolgotrajne sudanske krize
Kartum - Na mejnem območju med Ugando in Kenijo je minuli konec tedna strmoglavil helikopter, s katerim se je sudanski podpredsednik John Garang vračal z zasebnega obiska v Ugandi.

V Rumbeku, glavnem mestu južne sudanske pokrajine, se je zbralo več tisoč ljudi, ki so žalovali za umrlim podpredsednikom države. Položaj v mestu Rumbek je bil kljub velikemu številu ljudi na ulicah miren. Omenjeno mesto je bilo v skladu z mirovnim sporazumom med sudansko vlado in uporniki na čelu z Garangom 9. januarja razglašeno za začasno prestolnico avtonomnega južnega Sudana, čez nekaj časa pa naj bi se vlada preselila v Jubo, ki je mnogo večje mesto.

Tudi v Jubi se je zbralo več tisoč ljudi, ki so se znesli nad trgovinami v lasti Severnih Sudancev, ki so večinoma arabskega porekla. Po navedbah očividcev se je po mestu vil črn dim, policija pa je poskuša ustaviti podivjane protestnike.

V sudanski prestolnici Kartum so nemiri izbruhnili že davi, prišlo pa je tudi do plenjenj in nekaj smrtnih žrtev. O streljanju, ki je izbruhnilo po uradni potrditvi Garangove smrti, so poročali tudi iz z nafto bogatega območja v okolici mesta Makalal.

Na posnetkih iz Kartuma, ki jih je predvajala televizijska mreža Al Džazira, je bilo videti velike oblake dima. Nasilje je kasneje postopoma prenehalo, potem ko so sudanske oblasti na različnih delih mesta namestile okrepljene enote vojske, za dvanajst ur pa so uvedle tudi policijsko uro. Ta je začela veljati ob 17. uri po srednjeevropskem času.

Bašir: Mir ne bo ogrožen

Sudanski predsednik Omar al Bašir pa je zatrdil, da smrt podpredsednika ne bo zavrla mirovnega procesa z uporniki. "Potrjujemo, da bo mirovni proces nadaljeval svojo pot do svojega cilja," je poudaril. "Ta izguba bo le še okrepila našo odločenost za nadaljevanje procesa, ki ga je Garang začel s svojimi kolegi iz Gibanja za osvoboditev Sudana (SLM)," je dodal.

Vodilni predstavnik SLM Abdel Vahed Mohamed Ahmed Nur pa je ocenil, da Garangova smrt "ni bila nesreča". "Smrt Johna Garanga je velika izguba za sile novega Sudana in za vse Sudance," je dodal. "A menim, da je rezultat velike zarote proti sudanskemu prebivalstvu. Osebno menim, da ni bila nesreča," je zatrdil.

V Garangovi rezidenci na jugu Sudana medtem potekajo krizni pogovori nekdanje uporniške Ljudske vojske za osvoboditev Sudana (SPLA), ki jo je Garang vodil. Na teh pogovorih naj bi izbrali Garangovega naslednika, kot možnega kandidata pa omenjajo njegovega dolgoletnega nasprotnika Salvo Kiira .

Umrlo vseh 14 oseb na krovu

Kot je povedal neimenovani tiskovni predstavnik sudanske vlade je v strmoglavljenju izgubilo življenje vseh 14 potnikov, med njimi tudi 7 članov posadke. Sudanski predsednik Omar al Bašir je že pred tem v televizijskem nagovoru povedal, da je med mrtvimi tudi Garang. “ Pohod proti miru se bo nadaljeval, njegova smrt pa nas bo okrepila v prizadevanju za dovršitev poti, ki jo je začel skupaj s tovariši,” je dejal al Bašir.

Helikopter so po navedbah sudanskega ministra za informiranje Abdela Basita Sabdarata pogrešali od sobote. Po informacijah iz Ugande naj bi se Garangov helikopter znašel v neurju in skušal pristati na jugu Sudana, vendar pa se je moral obrniti nazaj proti Ugandi.

Ugandski predsednik Joveri Museveni je v nedeljo dejal, da naj bi helikopter strmoglavil v gorati pokrajini Pirre ob meji med Ugando, Kenijo in Sudanom, zato so za pomoč pri iskanju zaprosili tudi Kenijo. Na tem območju naj bi delovala ugandska uporniška skupina Božja odporniška armada, ki je v preteklosti že streljala na helikopterje. Za zdaj ni nobenih poročil o tem, da bi šlo za kaj drugega kot nesrečo, ki pa ima lahko hude posledice.

Sudan pred scenarijem iz Ruande?

Garangova smrt lahko pomeni nove težave za Sudan, ki se sooča s krizo v zahodni pokrajini Darfur. Nekdanji voditelj uporniške Ljudske vojske za osvoboditev Sudana (SPLA) je kot podpredsednik prisegel 9. julija, potem ko je 21 let vodil upor proti vladi v Kartumu, v katerem je življenje izgubilo okoli dva milijona ljudi. Krščanski in animistični jug ter islamski arabski sever države sta šele januarja dosegla mirovni sporazum in Garang je pristal na delitev oblasti.

Garang, ki je končal študij v ZDA na Univerzi Iowa naj bi bil edina osebnost z dovolj državniške teže v nekdanjem uporniškem gibanju, ki bi lahko zagotovil uveljavitev sporazuma. Sam je tudi vztrajno zavračal pozive k odcepitvi in je zagovarjal avtonomijo in delitev oblasti. Kljub velikemu veselju zaradi konca vojne pa med jugom in severom še vedno vlada nezaupanje.

Afričani se prav tako spomnijo, da je sestrelitev helikopterja ruandskega predsednika Džuuvenala Habjarimana, ki si je prizadeval za pomiritev med Hutujci in Tutsiji, leta 1994 povzročila pokol okrog pol milijona Tutsijev in zmernih Hutujcev. Zahodne države predvsem ZDA so sicer doslej pritiskale na vlado v Kartumu naj zaustavi pokole v severovzhodni pokrajini Darfur, vendar pa ne preostro, med drugim tudi zaradi tega, da ne bi bilo ogroženo krhko ravnotežje po mirovnem sporazumu med severom in jugom, ki ga je poosebljalo partnerstvo med Baširjem in Garangom.