Virginia – Sojenje Zaharijasu Musaviju, imenovanem tudi “dvajseti ugrabitelj”, se s šestimi obremenilnimi točkami obtožnice nadaljuje v Alexandriji v ameriški zvezni državi Virginija. Musavija so sicer priprli že med napadom 11. septembra 2001, kjer je življenja izgubilo okoli 3000 ljudi, saj je priznal, da je bil član teroristične skupine Al Kaida. Sodniki bodo tokrat odločali o smrtni obsodbi, če bi se izkazalo, da je Musavi imel informacije, ki bi lahko preprečile teroristični napad. Obramba Musavija vseskozi poudarja, da je obtoženi vedel celo manj kot predstavniki oblasti.
Musavi bo kljub morebitni oprostitvi smrtne obsodbe, preostanek življenja preživel v ameriškem zaporu.
Sodni proces bo po napovedih trajal do tri mesece v neobičajnih okoliščinah – na stotine sorodnikov žrtev njujorškega napada bo lahko proces spremljalo kar prek posebne video povezave iz sodnih dvoran.
“Hočem pogledati človeku v oči in preučiti njegovo govorico telesa. V tem bom morda odkril nekaj več razumevanja pri vprašanju kako je lahko človek tako sovražen,” je za BBC povedal Maureen Sentor, oče umrlega gasilca v njujorškem napadu.
Musavijevo zanimanje za velika letala
Zaharijas Musavi, 37-letni francoski državljan maroškega porekla, je pred napadi 11. septembra pogosto obiskoval tečaje letenja v Oklahomi. Letalski inštruktor je kmalu posumil v učenca, saj je Musavi (pre)zgodaj izrazil željo za letenje z velikimi letali. Musavija so nato prijavili oblastem in priprli na podlagi imigracijskih zakonov en mesec pred usodnim napadom. Takrat je zasliševalcem povedal, da je obiskoval letalski tečaj le za osebno zadovoljstvo.
Najboj čustven proces v ameriški zgodovini
Ameriški zvezni tožilci bodo v nadaljevanju sojenja skušali dokazati, da je Musavi lagal in da bi morebitne dodatne informcije preprečile napad. Zato bodo tožilci do konca vztrajali pri smrtni kazni. Nasprotno pa bo Musavijeva obramba vztrajala pri trditvi, da ameriška vlada ne bi ukrepala, četudi bi obtoženi pravočasno razkril vse podatke.
“Nikoli še nismo bili priča tolikšnemu številu skupnih žrtev, tolikšnemu zgražanju in čustvenim izlivom v sodnem procesu,” je sojenje opisal Jonathan Shapiro, pravni analitik iz Washingtona.