Bruselj – Kitajska je sporočila, da je za smrtonosnim virusom ptičje gripe umrla že osma žrtev, 20-letna ženska. Umrla je živela v provinci Hunan na jugu Kitajske. To je že dvanajsti primer okužbe z virusom H5N1 v državi, oblasti pa poročajo, da je do tretjine okužb prišlo na območjih, kjer ni bilo izbruhov virusa pri perutnini.
Omenjena 20-letnica je delala na kmetiji, kjer so gojili perutnino. Za ptičjo gripo je zbolela 27. januarja, umrla pa je 4. februarja.
To je že drugi primer smrti zaradi okužbe z virusom ptičje gripe na Kitajskem v tem tednu. V sredo je zaradi okužbe z virusom H5N1 umrla 26-letna ženska na območju, kjer še niso zabeležili izbruha tega virusa pri ptičih.
Na Kitajskem so sicer od oktobra lani zabeležili 29 izbruhov virusa ptičje gripe pri perutnini. Oblasti so dale uničiti na milijone piščancev, rac in druge perutnine, da bi zaustavile širjenje bolezni. Nazadnje so ubili 15.000 glav perutnine na kmetiji v severnem mestu Yangquan, 35 tamkajšnjih delavcev pa je še vedno na zdravstvenem opazovanju.
Zaskrbljenost v Bruslju
Evropska komisija pa bo uvedla stroge ukrepe, ki naj bi v Grčiji po odkritju virusa ptičje gripe vrste H5 pri treh mrtvih divjih labodih preprečili širjenje bolezni. Podrobno pa komisija spremlja tudi razmere v Nigeriji, kjer so pred dnevi potrdili prvi izbruh najnevarnejšega tipa ptičje gripe H5N1, tudi v Afriki nasploh, je dejal tiskovni predstavnik za področje zdravja in varstva potrošnikov Phillip Tod. "Evropska komisija je zaskrbljena zaradi izbruha bolezni v Nigeriji. Smo v tesnem stiku z izvedenci, ki sta jih v državo poslali Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo ter Organizacija za živalsko zdravje," je dejal Tod.
Evropska komisija bi Nigeriji sicer lahko tudi finančno pomagala – del njene donacije iz konference o ptičji gripi v Pekingu, gre za 30 milijonov evrov, je namreč namenjen afriškim, karibskim in pacifiškim državam, je opozoril Tod. "Te države morajo pomoč sicer še sprejeti. Toda ocenjujemo, da bi Nigerija lahko izkoristila del sredstev za boj proti ptičji gripi," je poudaril tiskovni predstavnik.
Zaščitna cona v Grčiji
Sicer pa se utegne z boleznijo na svojem ozemlju v kratkem spopasti tudi EU - povezava namreč čaka analizo svojega referenčnega laboratorija v Weybridgeu v Veliki Britaniji, ki naj bi pokazala, ali je virus H5 v mrtvih labodih iz Grčije tudi najnevarnejši H5N1. Ukrepe bodo preventivno uvedli že danes.
Po Todovih pojasnilih mora Grčija v premeru treh kilometrov okrog najdišča uvesti zaščitno cono, kjer je treba vso domačo perutnino zadrževati v zaprtih prostorih, ustaviti tudi vsakršno premikanje te perutnine, razen v klavnice, oboje velja tudi za trgovino z mesom in jajci, prepovedan je lov na ptice in njihova prodaja.
V radiju 10 kilometrov pa mora država uvesti nadzorno cono z le nekaj manj strogimi omejitvami, v primeru obeh pa velja tudi pravilo razkuževanja na perutninskih farmah. Če bo laboratorij sum na najnevarnejši sev ovrgel, bodo vsi ukrepi ukinjeni, če bo potrjen, pa bodo veljali najmanj tri tedne do enega meseca, je še povedal Tod.