Sojenje za mafijski pokol v Duisburgu

Na sodišču v Reggiu Calabrii se je začelo sojenje 43 obtoženim zaradi lanskega umora šestih članov kalabrijske mafije 'ndragheta v nemškem Duisburgu. Glavni osumljenec je še na prostosti.

Objavljeno
21. oktober 2008 14.06
Italijanski minister za delo in socialne zadeve Roberto Maroni se je zavzel za ponovno uvedbo lire
Ti.K/STA
Ti.K/STA
Reggio Calabria - Na sodišču v Reggiu Calabrii se je v ponedeljek začelo sojenje 43 obtoženim zaradi lanskega umora šestih članov kalabrijske mafije 'ndragheta v nemškem Duisburgu. Kot je povedal tožilec Nicola Gratteri, bo sojenje trajalo tri mesece. Pričakovati je, da bodo zaporne kazni zaradi skrajšanega postopka znižane.

Krvavi obračuni med dvema klanoma 'ndranghete, Pelle-Vottari in Nirta-Strangio so od leta 1991 terjali 20 življenj. V pokolu v Duisburgu je bilo ubitih šest ljudi, njihova trupla pa so odvrgli v dva avtomobila. Približno dva tedna po tem obračunu je policija v mestu San Luca aretirala 30 osumljencev, pripadnikov 'ndranghete.

Na zatožni klopi je v ponedeljek sedelo tudi 11 žensk, tri pa se sojenja niso udeležile. 43 oseb je obtoženih sodelovanja v kriminalni združbi, trgovanja z orožjem in posedovanja nezakonitega orožja. Glavni osumljenec, ki je še na prostosti, je 29-letni Giovanni Strangio iz klana Nirta-Strangio.

Italijanski notranji minister Roberto Maroni je povedal, da letni zaslužek 'ndranghete znaša 45 milijard evrov, 60 odstotkov te vsote pa mafijska združba zasluži s trgovino z mamili, deset milijard evrov pa s pobiranjem t.i. pizza, izsiljevanjem in odiranjem.

Minuli teden so zaradi domnevnega sodelovanja z 'ndrangheto prijeli župana in nekdanjega podžupana kalabrijske občine Gioia Tauro, Giorgia Dal Torrioneja in Rosaria Schiavoneja, ter župana Rosarna Carla Martellija. Obtožnica jih bremeni soudeležbe v enem od najvplivnejših klanov 'ndranghete Piromalli.