Predstavnik piratov, ki se je predstavil kot Jalal Jama Ali, je na neki somalijski spletni strani izjavil, da se je skupina sicer pripravljena pogajati s kenijsko vlado, vendar ladje ne bodo izpustili, dokler ne bo plačana zahtevana vsota.
Kot je sporočilo ukrajinsko zunanje ministrstvo, je ladja plula pod zastavo Belizeja, namenjena pa je bila v največje kenijsko pristanišče Mombaso. Tanki naj bi končali v Južnem Sudanu, kamor bi jih iz Kenije prepeljali z vlaki. Po navedbah ministrstva naj bi bilo na krovu 21 članov posadke. Kot so poročali ruski mediji, naj bi bilo na krovu okoli 30 tankov, minometi in rezervni deli za oklepnike.
Ukrajinsko ladjo so po navedbah zunanjega ministrstva obkolili trije čolni z oboroženimi pirati. Ladja, s katere so vodene vse ugrabitve, se ponavadi nahajajo daleč na odprtem morju, pirati pa se na napade odpravljajo z manjšimi čolni. Poleg lahkega orožja med napadi uporabljajo tudi ročne raketomete, s katerimi je mogoče potopiti večje ladje.
Napadi piratov so v morju okoli Somalije zelo pogosti, trenutno je v njihovem ujetništvu še okoli ducat različnih ladij in jaht. Zadržujejo jih v Eylu, pristanišču v avtonomni somalijski regiji Puntland, kjer vladne sile nimajo nadzora.
Francija je prejšnji teden sprejela uredbo, s katero bo na območje poslala vojaška plovila in letala. Francoske posebne enote so se s pirati sicer spopadle že večkrat, nazadnje med akcijo s katero so osvobodili ugrabljene francoske mornarje.
Somalijske obalne vode veljajo za ene najbolj nevarnih na svetu. Kljub patruljam ameriške mornarice so tam pirati lani zajeli več kot 25 ladij. Pirati, ki naj bi trenutno nadzorovali več trgovskih ladij, pa so danes izpustili neko japonsko ladjo po plačilu odkupnine v višini 1,36 milijona evrov.