Madrid - Številni španski zdravniki so danes napovedali, da ne bodo upoštevali novega zakona, po katerem bodo morali zavrniti zdravljenje nezakonitih priseljencev. Vlada je ukrep sprejela v okviru vsesplošnega varčevanja, s katerim želi zmanjšati proračunski primanjkljaj, poroča Slovenska tiskovna agencija.
Manifest, v katerem se zavezujejo, da bodo še naprej zdravili nezakonite priseljence, je doslej podpisalo 850 zdravnikov, poroča STA.
V skladu s spornim zakonom, ki bo stopil v veljavo 1. septembra, nezakoniti priseljenci v Španiji ne bodo imeli več pravice do brezplačne zdravstvene oskrbe.
Tujci, ki nimajo dovoljenja za bivanje, ne bodo več upravičeni do zdravljenja v javnih bolnišnicah in zdravstvenih domovih, razen če niso stari manj kot 18 let ali noseči oz. v primeru nesreče in v drugih nujnih primerih, piše STA.
Konservativna vlada premiera Mariana Rajoya želi zmanjšati javni primanjkljaj na manj kot tri odstotke bruto domačega proizvoda do leta 2014. Lani je primanjkljaj znašal 8,9 odstotka in je bil tretji najvišji v območju evra.
Vlada trdi, da bo z omejevanjem brezplačnega zdravstva za nezakonite priseljence privarčevala milijardo evrov na leto. Ministrstvo za zdravje je danes sicer sporočilo, da pripravlja sistem, po katerem bi Neevropejci v Španiji lahko plačali nadomestilo za uporabo javnega zdravstva, še piše STA.