Spodbudne besede za Zimbabve

Novi predsednik zimbabvejske vlade narodne enotnosti Morgan Tsvangirai je obljubil, da bo obnovil uničeno gospodarstvo in napovedal konec političnega nasilja.

Objavljeno
11. februar 2009 19.52
Ti.B./STA
Ti.B./STA
Harare - Novi predsednik zimbabvejske vlade narodne enotnosti Morgan Tsvangirai je v prvem govoru po današnji slovesni prisegi obljubil, da bo obnovil uničeno gospodarstvo te nekdaj relativno razvite države na jugu Afrike, in napovedal konec političnega nasilja.

Nekdanji vodja opozicije Mugabejevemu režimu je spregovoril pred več kot 10.000 svojimi privrženci na stadionu v prestolnici. Gneča je bila tolikšna, da so nekateri govor novega premiera spremljali celo viseči z dreves in reflektorjev.

Njegov govor je bil neke vrste obsodba 29-letne vladavine samodržca Mugabeja, ki je dolga leta krvavo zatiral vsakršno politično opozicijo v državi in državo pripeljal na rob popolnega gospodarskega zloma. Tsvangirai je izpostavil velikanske izzive, ki so pred vlado narodne enotnosti, o nadaljnjem obstoju katere sicer dvomijo tako znotraj njegovega Gibanja za demokratične spremembe (MDC) kot ponekod v mednarodni skupnosti.

Zimbabvejcem je obljubil tudi konec lakote in poraznega stanja javnih storitev. Poleg tega je obljubil tudi nekaj takojšnjih ukrepov za obnovo gospodarstva, kot je npr. plačilo javnih uslužbencev v tuji valuti - zimbabvejski dolar je namreč zaradi velikanske inflacije izgubil praktično vso svojo vrednost, a pri tem opozoril, da bo za zmanjševanje rekordne inflacije in 94-odstotne brezposelnosti potrebno kar nekaj časa.

84-letni Mugabe je medtem novemu premieru, s katerim bosta skupaj vodila vlado narodne enotnosti, obljubil sodelovanje. "Ponujam mu roko prijateljstva in sodelovanja, toplega sodelovanja in solidarnosti v službi naše veličastne države. Če sva bila še včeraj nasprotnika, danes stojiva tu v enotnosti. To je zmaga za Zimbabve," je zatrdil v izjavi po Tsvangiraijevi prisegi.

Tsvangiraijeva prisega predstavlja vrhunec skoraj leto dni trajajočih nemirov, ki se se pričeli lani marca, ko je Tsvangirai zmagal v prvem krogu predsedniških volitev, kar je sprožilo val nasilja nad njegovimi podporniki. V upanju, da bo končal nasilje, je odstopil od drugega kroga volitev, zmago Mugabeja kot edinega kandidata pa je v tujini naletela na številne obsodbe.

MDC in Mugabejeva stranka ZANU-PF sta 15. septembra ob posredovanju Južnoafriške republike dosegli dogovor o delitvi oblasti, a so se nadaljnji dogovori zavlekli zaradi vprašanj glede delitve ministrskih mest in nadzora nad varnostnimi silami. Stranki sta se končno dogovorili za imenovanje soministrov za notranje zadeve in za oblikovanje sveta za nacionalno varnost, ki bo obema strankama omogočal nadzor nad varnostnimi silami.