Moskva - Ruskim znanstvenikom ni uspelo podreti svetovnega rekorda v potopu v sladkovodno Bajkalsko jezero v Sibiriji. Ruski minipodmornici Mir-1 in Mir-2 naj bi se namreč po prvih neuradnih podatkih organizatorjev spustili do 1680 metrov globoko v jezero in se dotaknili dna, vendar pa je po kasnejših podatkih minipodmornici Mir-1 uspel potop "le" na 1580 metrov, kar pa je premalo, da bi presegli dosedanji rekord iz devetdesetih let prejšnjega stoletja in potop do globine 1637 metrov.
Tokratni potop je del dveletnega načrta z načrtovanimi 60 potopi, s katerim želi Rusija ohraniti ekositem v 25 milijonov let starem jezeru. Raziskovalci upajo, da bodo morda odkrili zaloge plina in nafte ter še neznane življenjske vrste. Na različnih globinah so znanstvenih za nadaljnje biološke in geološke teste vzeli vzorce vode.
Po besedah vodje odprave Arturja Čilingarova se je rekord tokrat izmaknil, vendar ne bodo obupali in bodo poskušali znova. Kot pa je povedal že pred potopom, je bila celotna odprava zelo kompleksna. Upoštevati so morali vremenske razmere in pogoje, ki jih zahtevajo potopi v sladke vode. 18-tonski minipodmornici Mir-1 in Mir-2 sta bili namreč prvenstveno zgrajeni za potope v morski vodi, zato je ekipa veliko časa posvetila njuni tehnični prilagoditvi za uspešen potop v sladko vodo.
Artur Čilingarov, sicer član ruskega parlamenta in raziskovalec Arktike, je lanskega avgusta z ekipo znanstvenikov podmornico dosegel dno Severnega tečaja in na dnu arktičnega oceana zasidral kapsulo z rusko zastavo.
Bajkalsko jezero, ki je najglobje sladkovodno jezero in predstavlja kar eno petino svetovne zaloge sladke vode, je od leta 1996 na seznamu Unescove naravne dediščine.