Vukovar - Danes mineva 17 let, ko je po dolgem obleganju pred očmi svetovne javnosti dokončno padel Vukovar, mesto heroj. Pred vojno je v Vukovarju živelo več kot 46 tisoč ljudi, konec avgusta 1991 pa jih je bilo v mestu le še 15 tisoč. Večinsko prebivalstvo je bilo sicer hrvaško (okoli 53 odstotkov), vendar so Srbi (37 odstotkov) "obvladovali" mesto, saj so bili večinoma na vplivnih položajih. Po vojni je število prebivalcev počasi naraščalo, tako da zdaj v mestu živi čez 31 tisoč ljudi.
Hrvaška se danes z žalostjo spominja 18. novembra 1991. V Vukovarju pričakujejo, da se bo spominskega sprevoda udeležilo 20 tisoč ljudi z vse Hrvaške. Na spominskem grobišču, kjer je zakopanih 938 ljudi, se bodo poklonili vukovarskim žrtvam.
Po padcu splošne bolnišnice je med napadanjem Vukovarja umrlo 1624 ljudi, 1219 pa je bilo ranjenih. Po padcu Vukovarja so v srbska koncentracijska taborišča odpeljali več kot sedem tisoč civilistov in braniteljev Vukovarja, iz mesta pa je bilo pregnanih okoli 22 tisoč Hrvatov in preostalega nesrbskega prebivalstva.
Tragedija se je začela spomladi 1991
Začelo se je spomladi leta 1991 z incidentom v Borovem selu, predmestju Vukovarja, ko so srbske paravojaške enote tam postavile svoj štab. V noči s 1. na 2. maj naj bi dve policijski patrulji hoteli sneti razobešeno srbsko zastavo, nanje pa so srbske paravojaške enote odprle ogenj. Policista, ki sta bila laže ranjena, sta uspela pobegniti, druga dva pa sta bila zajeta.
Policisti iz bližnjih Vinkovcev so naslednji dan skušali rešiti zajeta policista, vendar jih je doletela enaka usoda. V spopadu je umrlo kar 12 policistov.
To je bil zgolj uvod v tragedijo. Srbske enote so postavile barikade in začele napadati mesto. Napadi so se stopnjevali vse poletje, konec avgusta pa so bombardiranja postala vsakodnevna. Začela se je vojna. Srbskim enotam so se pridružile enote JLA. Število srbskih vojakov se je v začetku novembra s 30 tisoč povzpelo na 80 tisoč. V bojih se je posebno "izkazal" srbski vodja Arkan, pokojni mož srbske turbofolk pevke Cece. Hrvaški prostovoljci so oblikovali zbor narodne garde, ki je štela manj kot dva tisoč borcev.
Trimesečno obleganje Vukovarja
Dogajalo se je pred očmi svetovne javnosti. V obleganem Vukovarju so se civilisti dolge tri mesece skrivali po kleteh. Primanjkovalo jim je hrane, vode in zdravil. Vukovarski branilci so sicer skušali ubraniti mesto, vendar so bili prešibki, pomoč iz Zagreba pa ni nikoli prišla. Vukovar je dokončno klonil 18. novembra 1991. Svetovne televizije so prenašale kolono lačnih in prestrašenih civilistov, ki so skrušeno odhajali iz mesta, svetovne sile pa niso vojaško posredovale.
Je bil Vukovar žrtvovan?
Vukovarski branilci so s pičlo zalogo orožja sami zadrževali srbske paravojaške enote in JLA, zato so pozneje na uradni Zagreb leteli očitki, češ da je bil Vukovar žrtvovan. Vso vojaško pomoč je Zagreb raje poslal v Hercegovino in na območje Knina. Vendar so bili pozneje prav ti trije meseci uspešnega boja nadvse pomembni za nadaljnji potek vojne na Hrvaškem. Hrvaške oblasti so tako pridobile čas. Vojake in orožje so namestile po drugih delih države in s tem preprečile morebitno zasedbo Zagreba. Tako naj bi bila zaradi žrtvovanja Vukovarja pred vojno vihro obvarovana tudi Istra.
Začelo se je v Borovem selu
Kolona prestrašenih in onemoglih civilistov zapušča Vukovar
Zadnje prošnje na pomoč, posnete v vukovarskih kleteh tik pred padcem Vukovarja
Spominski videoposnetki