New York - Ameriška predsedniška kandidata demokratske stranke Barack Obama in republikanske John McCain sta v ponedeljek nadaljevala medsebojne napade s poudarkom na trenutni finančni krizi. Medtem pa ankete kažejo, da se je razpoloženje javnosti vrnilo na čas pred konvencijama in Obama je ponovno prevzel sicer minimalno vodstvo.
Po Gallupovi anketi ima demokrat štiri odstotke prednosti pred McCainom (48 proti 44 odstotkov), analitiki pa menijo, da Obami pomaga poglabljanje ameriške finančne krize, ker mu volivci bolj zaupajo glede gospodarstva. Oba kandidata se bosta v petek prvič spopadla na televizijskem soočenju, ki bo sicer namenjeno zunanji politiki, vendar se bosta težko izognila trenutni finančni krizi.
Navdušenje zaradi izbire guvernerke Aljaske Sarah Palin za podpredsedniško kandidatko McCainu se je poleglo, čeprav ne pri konservativni bazi republikancev. Palinova ostaja zanimiva tudi za ameriške medije, ker je na nacionalnem političnem odru še vedno dokaj novo ime. Palinova se te dni mudi v New Yorku, kjer se bo srečevala s svetovnimi voditelji, zbranimi na zasedanju 63. Generalne skupščine ZN.
McCain in Obama medtem nadaljujeta križarjenje po ZDA, njuni kampanji pa sta spravili v eter nove negativne reklamne oglase. Obama izkorišča polomijo Wall Streeta z napadi na McCainova pretekla stališča proti državni regulaciji finančnih ustanov. McCainova kampanja pa je objavila oglas, v katerem Obamo obtožuje, da prihaja iz skorumpirane demokratske politike Chicaga.
V Severni Karolini je Obama poudaril, da je prav takšna republikanska filozofija, ki naj bi jo McCain nadaljeval, kriva za sedanjo katastrofo. McCain je sicer v zadnjih dneh spremenil stališče in sedaj podpira ukrepanje zvezne vlade oziroma predlog administracije predsednika Georgea Busha za oblikovanje sklada s sredstvi v višini 700 milijard dolarjev za "izredno posredovanje" proti propadanju finančnih podjetij.
Tako Obama kot McCain govorita o tem, da bo potrebno porabljen denar davkoplačevalcev enkrat vrniti, oba pa tudi ne podpirata neomejenih pooblastil finančnemu ministru za razpolaganje s 700 milijardami dolarjev. Oba tudi obtožujeta drug drugega nesposobnosti za reševanje finančne krize. McCain je na zborovanju v Baltimoru poudarjal, da se Obama obnaša kot politik, ne pa kot vodja, ker ni dal na mizo lastnega načrta za reševanje finančne krize. Obama je dejal, da želi ubadanje s krizo za zdaj prepustiti sedanji administraciji brez političnega vmešavanja.