Srbski veleposlaniki se vračajo v države EU

Srbski zunanji minister Jeremić bo vladi predlagal vrnitev veleposlanikov v države EU, potem ko jih je v začetku leta zaradi priznanja neodvisnosti Kosova iz večine držav članic umaknila.

Objavljeno
20. julij 2008 20.28
Vuk Jeremić se je izgonil srečanju kosovski premierom Hashimom Thacijem.
Do.P./STA
Do.P./STA

Beograd - Srbski zunanji minister Vuk Jeremić je danes napovedal, da bo na naslednji seji srbske vlade predlagal vrnitev vseh srbskih veleposlanikov v članice Evropske unije, ne pa v ostale države, iz katerih so bili odpoklicani zaradi priznanja neodvisnosti Kosova. Poudaril je, da med ministri pričakuje polno podporo predlogu.

 

Jeremić je napovedal tudi, da bo predlagal delne spremembe akcijskega načrta za ministrstvo za zunanje zadeve, ki naj bi Srbiji pomagale na poti v EU. Pri tem je poudaril, da je približevanje Srbije evroatlantskim integracijam ključna prednostna naloga nove srbske vlade.

 

Status kandidatke še letos?

 

Vrnitev veleposlanikov in normalizacija odnosov s članicami EU bo po prepričanju Jeremića okrepila diplomatska prizadevanja Srbije, da bi še do konca leta pridobila status države kandidatke za vstop v unijo. Pojasnil je, da je predlog rezultat posvetovanj prejšnji teden v Parizu, Moskvi in na sedežu ZN v New Yorku.

 

Jeremić je dejal tudi, da naj bi na odločitev vplivala tudi pripravljenost unije na nadaljnja pogajanja o statusu misije EU na Kosovu (Eulex). "Za Beograd je misija sprejemljiva zgolj v primeru, da bo šlo za dogovor, ki ga bo potrdila resolucija Varnostnega sveta ZN," je bil jasen.

 

Beograd prenosa pristojnosti na enote Eulex ne bo priznal

 

Vodji misije ZN na Kosovu (Unmik) Lambertu Zannierju naj bi Jeremić tudi predlagal začetek pogajanj o preoblikovanju mednarodne prisotnosti na Kosovu. Tako Beograd kot Moskva ne priznavata nikakršnega prenosa pristojnosti z Unmika na Eulex brez potrditve VS ZN, kjer pa ima Rusija kot stalna članica pravico do veta.

 

Potem ko je Kosovo 17. februarja razglasilo svojo neodvisnost, je to državo doslej priznalo 43 držav, med njimi 20 držav Evropske unije, tudi Slovenija. Srbija, ki neodvisnost Kosova odločno zavrača, je v znak protesta nad takšno odločitvijo iz teh držav umaknila svoje veleposlanike.

 

Jeremić je izrecno razložil, da se njegov predlog nanaša zgolj na članice EU, ki so priznale neodvisnost Kosova, medtem ko za druge države, med njimi ZDA, ne bo sprememb.