Berlin – Več kot 12.000 zdravnikov, zaposlenih na 39 univerzitetnih klinikah in v deželnih bolnišnicah po vsej Nemčiji, je v ponedeljek začelo enotedensko stavko.
Pogajanja sindikalistov s predstavniki nemških dežel, ki so se začela marca, niso obrodila sadov. Zdravniki sicer že dva meseca občasno stavkajo, njihovi protesti pa doslej niso imeli takšnih razsežnosti. Glasnik zdravniškega sindikata je sicer izjavil, da je skrb za bolnike njihova prednostna naloga, a v bolnišnicah opravljajo le nujne posege, kakršni so v navadi med dežurstvom ob koncu tedna.
Zdravniki zahtevajo višje plače (za trideset odstotkov), v celoti plačane nadure, odpravo pogodb o delu za določen čas, zmanjšanje birokratskih obveznosti, boljše delovne razmere, predvsem glede delovnega časa … Opozarjajo pa tudi, da se čedalje več nemških zdravnikov odloča za delo v tujini. Hartmut Möllring, ki se kot vodja pogajalskega združenja dežel pogaja z zdravniki, odgovarja, češ višje plače bodo nazadnje morali financirati zavarovanci. Njihova ponudba, ki sicer predvideva zvišanje plač tudi do 500 evrov, a bi se na drugi strani morali odpovedati plačilom, kakršno je regres za dopust, in privoliti v daljši delovni čas, je za zdravnike povsem nesprejemljiva, saj bi se lahko celo zgodilo, da bi dobili manj kot doslej.
Iz torkove tiskane izdaje Dela.