London - Dvajsetletnega Jordana Balckshawa in 22-letnega Perryja Sutcliffe-Keenana je britansko sodišče zaradi spodbujanja k nemirom obsodilo na štiri leta zapora. Oba poziva, ki sta ju objavila na spletni socialni mreži Facebook, sta naletela na gluha ušesa in nista spodbudila nikakršnih izgredov. »Če se spomnimo na dogodke izpred nekaj dni in pomislimo na to, kako hitro se s pomočjo tehnologije ljudje združijo in zagrešijo kriminalna dejanja, je tako ostra kazen povsem razumljiva,« je povedal pomočnik načelnika policije Phil Thompson. Po pisanju Guardiana podobno menil tudi tožilec, ki je povedal, da je njun poziv »povzročil paniko«.
Izjemno ostra kazen za poziv na spletu pa je spodbudila tudi kritike pravnih strokovnjakov. Številni namreč opozarjajo, da so nekatere kazni preostre in bi lahko zrušile celoten pravni sistem. »Hitenje s procesi se je odrazilo v nekaterih zelo slabih razsodbah,« je povedal predstavnik združenja Howard League for Penal Reform Andrew Neilson. Povedal je, da je sicer vsakršno sodelovanje v izgredih oteževalna okoliščina, a so štiri leta zapora predvidena za huda in nasilna kazniva dejanja - kot je oboroženi rop -, ne pa za poziv preko Facebooka.
Britanska sodišča so očitno opozorila premiera Davida Camerona, da izgrednikom ne bodo izkazali nikakršnega usmiljenja, vzela zelo resno. Na obravnavo še vedno čaka 1200 ljudi, ki so jih prijeli med štiridnevnimi izgredi na britanskih ulicah, Blackshaw in Sutcliffe-Keenan pa sta bila doslej obsojena na najdaljšo zaporno kazen. Nad izrečeno sodbo so bili presenečeni tudi starši 23-letnega študenta, ki pred izgredi še nikoli ni prišel navzkriž z zakonom. Sodnik ga je namreč zaradi kraje zaboja ustekleničene vode obsodilo na šest mesecev zapora, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
»Pogostokrat pravimo, da je dolgotrajno sojenje nepravično. A je tudi prenagljena sodba lahko kršenje osebnih pravic,« je povedal odvetnik za kazensko pravo Paul Medelle.