Washington – Taborišče za teroristične osumljence v Guantanamu na Kubi spet buri duhove. Tamkajšnje zapornike, ki v znak protesta gladovno stavkajo, namreč ameriški pazniki prisilno hranijo, proti čemur je s protestnim pismom nastopilo več kot 250 zdravnikov iz sedmih različnih držav. Po njihovem mnenju imajo namreč zaporniki na Kubi pravico, da zavrnejo zdravljenje oz. prisilno hranjenje.
“Ameriške oblasti pozivamo, naj zapornikom zagotovijo oskrbo neodvisnih zdravnikov, obenem pa jih opozarjamo, da so metode, kot so prisilno hranjenje in stoli s privezi, prepovedane,” so zdravniki zapisali v pismu. Po informacijah, ki uhajajo iz zapora, namreč zapornike, ki gladovno stavkajo, privezujejo na stole, nato pa jih prisilno hranijo z infuzijo skozi nos.
Obroki z "dodatki"
Kot je povedal nekdanji zapornik Guantanama, Mundah Habib, je hrano zavračal zato, ker so jim pazniki vanjo vmešavali droge in zdravila. “Kmalu po obroku sem namreč postal popolnoma drug človek,” je dejal Habib. Po njegovih besedah je gladovna stavka edina pot, po kateri zaporniki svetu sporočijo, v kakšnih razmerah živijo. Lani decembra je gladovno stavkalo 80 zapornikov, trenutno naj bi hrano zavračali štirje zaporniki.
Pozivi k ukinitvi taborišča naleteli na gluha ušesa
V Guantanamu je zaprtih okoli 500 domnevnih teroristov, ZDA pa se zagovarjajo, da za zapornike v taborišču ne veljajo načela Ženevske konvencije. Po njihovem gre namreč za borce, ki pretijo nacionalni varnosti ZDA. Zaradi nenehnih novih zapletov in opozoril, da se za zidovi Guantanama dogajajo hude kršitve človekovih pravic, so organizacije za varstvo človekovih pravic in Združeni narodi ZDA že večkrat pozvale, naj bazo zaprejo, a brez uspeha. Kot menijo v organizaciji Amnesty International (AI) ravno protestno pismo zdravnikov dokazuje, da bi morala zapornike pregledati neodvisna medicinska ekipa.