Strauss-Kahn v bitko za Elizej?

Korak bi pomenil testiranje, koliko si ga francoska javnost kot politika in strokovnjaka želi na predsedniškem stolčku.

Objavljeno
24. avgust 2011 20.23
Posodobljeno
24. avgust 2011 20.32
Mimi Podkrižnik, zunanja politika
Mimi Podkrižnik, zunanja politika
Pariz – Newyorško sodišče je ovrglo obtožbe, Dominique Strauss-Kahn, padli direktor Mednarodnega denarnega sklada, se vrača v Francijo. Čeprav ga bremeni še civilna tožba, ki jo je proti njemu vložila sobarica Nafissatou Diallo, in ga v domovini po sodni poti preganja novinarka Tristane Banon, si francoski mediji že postavljajo vprašanje: Kaj bo počel? Možnih odgovorov je, kakor preigravajo pri Expressu, veliko, zdaj, ko se šest kandidatov pospešeno pripravlja na socialistične predvolitve za predsednika države 9. in 16. oktobra, je v zraku celo najdrznejša možnost: morebitna kandidatura. Čeprav jo je bilo treba uradno vložiti med 28. junijem in 13. julijem, kar je, globoko pogreznjen v svetovno medijsko afero, zamudil, lahko morda celo sede na vlak – če v stranki na hitro spremenijo pravila igre.

Takšen, skoraj neverjeten korak bi pomenil testiranje, koliko si ga francoska javnost, predvsem njen ženski del, kot politika in velikega strokovnjaka želi na predsedniškem stolčku. Za zanimivost: predafernega avgusta lani, ko še ni bil seksualno-moralno razgaljen, so mu ankete v dvoboju s sedanjim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem napovedovale laskavih 59 odstotkov glasov v drugem krogu.

Hkrati se sprašujejo, koliko bi že s politično vrnitvijo, ne da bi se sploh spustil v tekmo za Elizej, utegnil »zmesti« svoje privržence znotraj socialistične stranke. Po aferi so se ti namreč razdelili na tiste, ki predvolilno podpirajo Martine Aubry, in tiste, ki so naklonjeni prvemu favoritu javnomnenjskih raziskav Françoisu Hollandu – izidi anket mu že ves čas napovedujejo nekaj točk prednosti pred strankarsko protikandidatko.

Ugank je veliko, razvozlal jih bo čas, ki bo najprej pokazal, v kakšni psihični kondiciji sploh je Dominique Strauss-Kahn, koliko se mu še skomina po javnem življenju in politiki. Prav tako šele čez čas bo tudi jasno, koliko si na svojo stran lahko pridobi medije in, še posebno, precej razočarano javnost. Pred meseci je večinsko verjela v zaroto.