Tucson − Strelec iz Arizone, 23-letni Jared Loughner, ki je januarja lani na shodu v Tucsonu ubil šest in ranil 13 ljudi, med njimi tudi demokratsko kongresnico Gabrielle Giffords, je včeraj priznal krivdo za napad in se odpovedal možnosti pritožbe. S tem se je izognil smrtni kazni, še vedno pa mu grozi dosmrtna ječa brez možnosti pogojne izpustitve, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Laughnerja, ki je sprva krivdo za očitana dejanja zavračal, so marca lani razglasili za duševno nesposobnega za sojenje − strokovnjaki so namreč ugotovili, da je obtoženec shizofrenik, ki ne more sodelovati pri lastni obrambi ali razumeti sodnih procesov − in mu odredili zdravljenje. V skladu z odredbo sodišča so ga tako več kot leto dni prisilno hranili z zdravili, s čimer se je po ocenah strokovnjakov njegovo zdravstveno stanje tako izboljšalo, da ga je ob začetku včerajšnje obravnave zvezni sodnik Larry Burns razglasil za duševno sposobnega za sojenje.
To je na včerajšnji obravnavi potrdila tudi vladna psihologinja Christina Peitz, ki je povedala, da je Loughner sicer psihotičen, nima pa prividov. Povedala je še, da se je njegovo zdravstveno stanje odkar so mu odredili zdravljenje močno izboljšalo.
Loughner je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP med včerajšnjo obravnavo sicer pokazal le malo čustev. Na sodnikovo vprašanje, ali se je kongresnici približal z namenom, da bi jo ubil, je odgovoril pritrdilno. Kot je pojasnila njegova odvetnica Judy Clark, je krivdo priznal zavestno, prostovoljno in razumno«.
Kot smo na Delu že poročali, je med strelskim pohodom Jareda Loughnerja na shodu volivcev demokratske kongresnice pred trgovskim centrom v Tucsonu je umrlo šest ljudi, med njimi tudi zvezni sodnik in 9-letna deklica. Tragedija je Združene države ovila v črnino, sprožila pa je tudi ostre razprave o »strupeni politični retoriki«.
Ena izmed svetlih točk tragedije je bil kongresničin boj za preživetje. Zaradi strela, ki ji je prestrelil čelo in izstopil na temenu, so jo najprej zmotno razglasili z mrtvo, a se je pokazalo, da se Giffordsova krčevito oklepa življenja. V bolnišnici je morala najprej prestati resno operacijo − da so zmanjšali pritisk v možgani, so ji odstranili del lobanje, nato pa je sledilo še večmesečno okrevanje.
Njen napredek, ki ga nekateri uvrščajo med prvih pet odstotkov ljudi z njenimi poškodbami, je presenetil nevrokirurge in znanstvenike po vsej državi. Po petih mesecih so jo iz bolnišnice odpustili v domačo oskrbo, na dom njenega moža, astronavta Marka Kellyja; avgusta lani pa se je pojavila na glasovanju predstavniškega doma ameriškega zveznega kongresa o dvigu meje javnega dolga, kjer so jo navdušeno sprejeli. Januarja je odstopila s položaja v predstavniškem domu ameriškega kongresa in se posvetila okrevanju.
Združene države sta v zadnjih tedni sicer pretresla še dva strelska pohoda. Dvajsetega julija je v mestu Aurora v zvezni državi Kolorado strelec James Holmes med premiero najnovejšega filma iz franšize o zamaskiranem maščevalcu Batmanu ubil 12, ranil pa 58 ljudi; v nedeljo pa je strelec Wade Michael Page v templju v mestu Oak Creek v ameriški zvezni državi Wisconsin ubil šest ljudi, nato pa pod streli policije padel tudi sam.