Streljanje na ugrabljeni ladji

Somalijski pirati, ki so ob somalijski obali prejšnji torek zasegli ukrajinsko tovorno ladjo z ruskimi tanki T-72, naj bi se sprli in zapletli v medsebojni strelski obračun.

Objavljeno
30. september 2008 15.38
ugrabljena ladja Faina
Ma.K.
Ma.K.
Mogadiš - Somalijski pirati, ki so ob somalijski obali prejšnji torek zasegli ukrajinsko tovorno ladjo z ruskimi tanki T-72, naj bi se sprli in zapletli v medsebojni strelski obračun.

Po poročanju vzhodnoafriške mornariške skupine, ki nadzoruje razmere, naj bi bili v streljanju ranjeni najmanj trije ljudje. Predstavniki združenja vzhodnoafriških pomorskih prevoznikov so še pozvali mednarodno skupnost in pogajalce v območju, naj se vzdržijo prenagljenih posegov in tako prispevajo k umiritvi napetosti.

 

Pirati, ki zahtevajo 20 milijonov dolarjev za vrnitev ladje in tovora, so medsebojni spor že zanikali in zatrdili, da gre za propagando. "Smo enotni kot prej in med nami ni prišlo do nikakršnih spopadov. Takšno propagando širijo ljudje, ki se ne zavedajo našega položaja. Enotni smo v nameri, da kaznujemo tiste, ki zlorabljajo somalijske vode," je zatrdil predstavnik piratov, ki se je predstavil kot Sugule Ali. Kot pravijo, ne gre za odkupnino, ampak za "kazen za nezakonit transport preko somalijskih voda".

 

Ugrabljeno ukrajinsko ladjo so medtem tudi že obkolile tuje vojaške ladje, ki nameravajo preprečiti, da bi tovor z ladje prišel v napačne roke, oziroma, da bi pirati tovor z zajete ladje izkrcali na obali. Po zagotovilih ameriške vojaške mornarice se njihovi rušilci in križarke nahajajo v razdalji približno 16 kilometrov od mesta, kjer je zasidrana ugrabljena ladja.


Ukrajinska ladja Faina je plula pod zastavo Belizeja, namenjena pa je bila v največje kenijsko pristanišče Mombaso. Na krovu naj bi bilo 33 tankov T-72, minometi in rezervni deli za oklepnike. Tanki naj bi končali v Južnem Sudanu, kamor bi jih iz Kenije prepeljali z vlaki. Po navedbah ministrstva naj bi bilo na krovu 21 članov posadke.

 

Ukrajinsko ladjo so po navedbah zunanjega ministrstva obkolili trije čolni z oboroženimi pirati. Ladja, s katere so vodene vse ugrabitve, se ponavadi nahajajo daleč na odprtem morju, pirati pa se na napade odpravljajo z manjšimi čolni. Poleg lahkega orožja med napadi uporabljajo tudi ročne raketomete, s katerimi je mogoče potopiti večje ladje.

 

Napadi piratov so v morju okoli Somalije zelo pogosti, trenutno je v njihovem ujetništvu še okoli ducat različnih ladij in jaht. Zadržujejo jih v Eylu, pristanišču v avtonomni somalijski regiji Puntland, kjer vladne sile nimajo nadzora.