Strmoglavljenja letala ni preživel nihče

Armensko letalo s 113 potniki na krovu je zgodaj zjutraj strmoglavilo v Črno morje. Po prvih podatkih naj bi bilo krivo izredno slabo vreme; človeška napaka pa ni izključena.

Objavljeno
03. maj 2006 19.06
Armensko letalo strmoglavilo v Črno morje
Moskva - Armensko letalo s 113 potniki na krovu je zgodaj zjutraj le nekaj minut pred načrtovanim pristankom na letališču v ruskem mestu Soči strmoglavilo v Črno morje. Z letališča v mestu Soči so nekaj minut pred pristankom armenskemu letalu zaradi slabih vremenskih razmer prepovedali pristati. Nekaj trenutkov kasneje so pristanek vendarle odobrili, a je letalo Airbus A-320 medtem že strmoglavilo, je povedal predstavnik za stike z javnostmi ministrstva za izredne razmere Viktor Beltsov.

Ruske in armenske oblasti so sporočile, da so na nesrečo letala po prvih ugotovitvah vplivali izjemno slabi vremenski pogoji. Predstavnik ruskega ministrstva za izredne razmere Sergej Kubinov pa je dejal, da bi med vzroki za nesrečo lahko bili tudi starost letala in tehnični dejavniki, vendar, kot je v Erevanu dodala tiskovna predstavnica armenskega civilnega letalstva Gaeane Davdian, je bilo letalo v "odličnem tehničnem stanju".

Nesrečo armenskega letala bi lahko povzročila človeška napaka

Vzrok za nesrečo letala pa bi bil lahko bil tudi človeški faktor, je izjavil strokovnjak za letalstvo. Letalo je namreč moralo opustiti poskus pristanka na letališču Adler, nato pa se je skušalo na hitro dvigniti, a je bila hitrost za to prenizka, je pojasnil omenjeni strokovnjak, ki je s tem zavrnil domneve predstavnikov armenske letalske družbe, da je nesrečo povzročil vihar.

Letalu v prvem poskusu ni uspelo pristati, kontrolorji na letališču pa so nato posadki letala naročili, naj se dvigne na 600 metrov in še drugič poskusi z zasilnim pristankom. Pilot se je začel ponovno dvigati, vendar pa je imel po navedbah omenjenega letalskega strokovnjaka prenizko hitrost - le 250 kilometrov na uro. Po preletu bližnjih gora je letalo strmoglavilo v Črno morje.

Z radarskih zaslonov je letalo izginilo kakih šest kilometrov od obale ob 0.15 po srednjeevropskem času na poti iz Erevana v Soči.

Ni šlo za teroristično dejanje

Ruske letalske oblasti, ki nesrečo še preiskujejo, zaenkrat niso našle dokazov, da bi bilo v ozadju strmoglavljenja teroristično dejanje. V bližini kraja strmoglavljenja tudi nihče ni slišal eksplozije ali videl bliska na nebu. So pa medtem oblasti sprožile kazensko preiskavo, na kraj nesreče pa je odpotoval namestnik ruskega generalnega tožilca, general Nikolaj Šepel.

Iz vode potegnili 38 trupel

Reševalci so sicer iz morja v bližini Sočija, kjer so še vedno ostanki letala in prtljage, doslej potegnili posmrtne ostanke 38 potnikov, njihova identifikacija pa že poteka. Na letalu je bilo sicer 85 armenskih in 26 ruskih državljanov ter gruzijski in ukrajinski državljan.

V petek dan žalovanja

Državi sta zaradi nesreče za petek razglasili skupni dan žalovanja. Kot so pojasnili v Kremlju, sta se tako med telefonskim pogovorom odločila ruski in armenski predsednik, Vladimir Putin in Robert Kočarjan. Predsednika sta poudarila, da je nesreča tragedija za obe državi, in svojcem žrtev izrekla sožalje.

V Armeniji bo dan žalovanja tudi v soboto, saj je bila večina žrtev armenskih državljanov. Na kraj nesreče je odpotovalo 78 svojcev žrtev, pa tudi armenski reševalci in člani preiskovalne komisije.

Premier Janša izrazil sožalje

Predsednik Vlade Republike Slovenije Janez Janša je ob strmoglavljenju armenskega letala v Črno morje, predsedniku vlade Armenije Andraniku Margaryanu danes poslal sožalno brzojavko, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

V njej je armenskega premiera tudi prosil, naj izraze globokega sočutja prenese svojcem umrlih v nesreči.