Berlin - Direktorji nemških energetskih velikanov so že leta 2004 vedeli za opozorila o velikih nevarnostih v ruskih jedrskih reaktorjih, vendar tega niso sporočili javnosti. Nemški dnevnik Süddeutsche Zeitung v svoji torkovi izdaji odpira vprašanja o dvomljivih poslih v evropski in ruski jedrski industriji.
Po pisanju münchenskega časopisa so bili direktorji nemških jedrskih podjetij EnBW, Eon, RWE in Vattenfall že leta 2004 obveščeni o izjemno nevarnih razmerah v ruskih jedrskih elektrarnah. Ruska vlada le s težavo nadzoruje položaj v dvesto jedrskih reaktorjih in dva tisoč skladiščih jedrskih odpadkov, je nemškim jedrskim menedžerjem že tedaj poročal visoki politik iz vladajoče stranke Vladimirja Putina. V enem samem letu se je število napak menda povečalo za skoraj polovico, število motenj v delovanju jedrskih reaktorjev pa celo za 84 odstotkov.
Kljub tako alarmantnemu poročilu se potem ni zgodilo nič, vsaj ne javno. Po pisanju bavarskega časopisa so vsi dokumenti o berlinskem sestanku izginili v arhive omenjenih podjetij in tam zbirali prah vse do pred kratkim, ko so se začeli v Nemčiji spraševati o dvomljivih povezavah podjetja EnBW z Rusijo ter še posebno z nekdanjim obveščevalcem tajne službe KGB in lobistom Andrejem Bikovim. Z njim so v Karlsruheju dolga leta sodelovali pri vzhodnih poslih, leta 2008 pa se je milijardni posel z zemeljskim plinom ponesrečil, zato je nemško podjetje zahtevalo vrnitev lobističnega honorarja v višini več kot 120 milijonov evrov.
Bikov denarja ni hotel vrniti in spor je pritegnil pozornost nemških državnih tožilcev. Med preiskavo se je že pokazalo, da Bikov morda ni opravil omenjenega posla, zato pa je pred tem številne druge. Članek trdi, da je Bikov sodeloval še z drugimi nemškimi jedrskimi podjetji, udeležil se je tudi skrivnostnega berlinskega sestanka. V Nemčiji se zdaj mnogi sprašujejo, v kakšnem stanju je osem let pozneje ruska jedrska industrija in ali je sodelovanje z nemškimi jedrskimi podjetji po letu 2004 res povečalo njeno varnost. Ali pa sploh ni bila v takšni nevarnosti in so bila opozorila samo izgovor za sodelovanje, pri katerem je lahko veliko denarja padlo v zasebne ruske žepe? Je kaj padlo tudi v nemške?
Nekatere še zanima, kako v resnici poslujejo vodilna nemška energetska podjetja, če so lahko javnosti prikrila tako pomembno opozorilo. Vprašanj je veliko, odgovorov pa še ni. Po sklepu enega od poslov nemške družbe EnBW z že razvpitim Andrejem Bikovom je namestnik ruskega ministra za jedrske zadeve Valentin Ivanov v Karlsruhe osebno poslal pismo z zahvalo. Nemški komentatorji zdaj opozarjajo, kako dvomljiva je bila lahko zahvala z ruskega ministrstva za jedrsko energijo, saj so nekdanjega ministra Jevgenija Adamova maja 2005 zaprli v Švici in leta 2008 v Rusiji obsodili zaradi poneverb in zlorabe položaja.