Bagdad - Vodja teroristične mreže Al Kaida v Iraku, Jordanec Abu Musab al Zarkavi, je bil ubit, je danes sporočil iraški premier Nuri al Maliki. Al Zarkavi je bil ubit v bližini Bagdada med ameriškim letalskim napadom, v katerem so sodelovale tudi iraške kopenske sile. "Eliminirali smo ga," je v Bagdadu na novinarski konferenci sporočil al Maliki. "To je sporočilo tistim, ki so si izbrali pot terorizma, naj spremenijo svojo pot, preden bo prepozno," je poudaril Al Maliki. Za arabsko televizijo Al Arabija je povedal še, da so ga skušali ubiti že pred približno desetimi dnevi, a je operacija takrat spodletela.
Al Zarkavija bo verjetno na mestu vodje Al Kaide v Iraku nadomestil v Egiptu rojeni Abu al Masri, je povedal predstavnik ameriške vojske general William Caldwell. Ta je na novinarski konferenci v Bagdadu pokazal fotografijo, na kateri je al Zarkavi z zaprtimi očmi in s krvavimi madeži v ozadju. Pokazal je tudi videoposnetek napada, v katerem sta po njegovih besedah letali F-16 na kraj, kjer se je zadrževal al Zarkavi, odvrgli dve bombi. Prva je na kraj dogajanja prišla iraška policija, zavezniške sile pa so prišle za njimi.
Caldwell je še dejal, da že izvajajo analizo DNK, da bi tako ovrgli še zadnje morebitne dvome, kljub temu pa je Caldwell povsem prepričan v to, da je bil al Zarkavi v hiši v času napada. "Niti najmanj ne dvomimo, da je al Zarkavi bil v hiši," je dejal. Poleg tega naj bi bil z njim v hiši tudi njegov duhovni voditelj Abdul Rahman al Iraki. 39-letnega zloglasnega skrajneža so sicer identificirali s pomočjo njegovih prstnih odtisov in prepoznavnosti obraza.
Al Kaida potrdila smrt
Tudi mednarodna teroristična mreža Al Kaida je na svoji spletni strani potrdila smrt vodje iraškega krila mreže. Verodostojnosti sporočila, pod katerim je podpisan namestnik al Zarkavija Abu Adel Rahman al Iraki , sicer še ni bilo moč preveriti.
Njegovo smrt je potrdil tudi neimenovani visoki jordanski predstavnik, ki je pojasnil, da je bil zloglasni skrajnež ubit v Bakubi, ameriške sile pa so ga izsledile ob pomoči jordanskih obveščevalcev. V času napada naj bi al Zarkavi po besedah jordanskega predstavnika vodil srečanje njegove teroristične skupine, ubili pa naj bi ga v desetih minutah po začetku operacije, v kateri je bilo ubitih tudi osem do deset njegovih sodelavcev.
Pozitivni odzivi iz sveta
Iz sveta že prihajajo novi odzivi na smrt vodje teroristične mreže Al Kaida v Iraku. Ameriški predsednik George W. Bush je pozdravil Zarkavijevo smrt in dejal, da so ZDA ponosne na svoje vojake v Iraku. “To je velik udarec za Al Kaido in pomembna zmaga za vojno proti terorizmu. Pred nami so še težki dnevi, zato ameriško ljudstvo naprošam za nadaljnje potrpljenje ob vojni, ki jo bijemo v Iraku,” je dejal Bush.
Blair: Ne smemo si ustvarjati iluzij
Britanski premier Tony Blair je Al Zarkavija označil za “zlobnega sovražnika demokracije”, poudaril pa, da je njegova smrt zagotovo zmaga za demokracijo. Kljub temu pa, je priznal Blair, ovire v globalnem boju proti terorizmu ostajajo. “Vsak dan poslušamo o vse večjem številu smrtnih žrtev, še posebej med civilnim prebivalstvom; gre za kampanjo umorov, ugrabitev in brutalnosti – vse le v želji, da se v Iraku zaduši demokracijo. Zarkavi je bil njen največji sovražnik,” je menil Blair in zatrdil, da njegova smrt za Al Kaido zagotovo pomeni velik udarec. “Kljub temu pa si ne smemo ustvarjati iluzij; zavedamo se, da se bodo umori dogajali še naprej, saj je pripadnikov omenjene teroristične organizacije ogromno.”
Rupel: To je udarec terorizmu
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je smrt al Zarkavija, označil za "udarec terorizmu". "To sodi v enega od dogodkov protiterorističnih dejavnosti," vendar pa "boj s terorizmom še ni končan", je menil Rupel. Poudaril je, da je bil al Zarkavi "eden poglavitnih voditeljev teroristične aktivnosti v Iraku in širše", njegova usoda pa je bila negotova že dlje časa. Ob tem je izrazil obžalovanje, ker ni prišlo do aretacije al Zarkavija in sojenja. Kljub temu pa je to "gotovo udarec proti terorizmu", je še menil minister.
Avstralski premier John Howard je vest o smrti zloglasnega terorista označil za "čudovito novico za iraško ljudstvo". "Ne gre le za zatrtje krutega terorista, temveč tudi za sijajen uspeh protiterorističnih sil v Iraku," je dejal Howard, eden glavnih zaveznikov ZDA pri posredovanju v Iraku.
"Velika zmaga v vojni"
Druga ameriška zaveznica, Japonska, je izrazila upanje, da bo smrt al Zarkavija pripomogla k izboljšanju varnosti v Iraku. Sredino operacijo, v kateri je bil al Zarkavi ubit, je označila kot rezultat prizadevanj iraške vlade za okrepitev varnostnih sil in uničenje teroristov v državi.
Pakistan, ki prav tako velja za enega glavnih ameriških zaveznikov v boju proti terorizmu, je smrt vodje Al Kaide v Iraku označil kot "pomemben dogodek".
Afganistanska vlada meni, da je al Zarkavijeva smrt dobra novica za vse muslimane in upa, da se bodo razmere v Iraku zdaj izboljšala. "Al Kaida je največja grožnja svetu. Smrt al Zarkavija je velika zmaga v vojni," so sporočili z afganistanskega ministrstva za obrambo. Al Zarkavi je v Afganistanu živel med letoma 1999 in 2001, tam pa je vodil tabor za urjenje teroristov. Med ameriško protiteroristično operacijo v tej državi konec leta 2001 je zbežal najprej v Iran, od tam pa v Irak.
Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel, čigar država trenutno predseduje EU, je bil v prvem odzivu zadržan, je pa poudaril, da je treba boj proti terorizmu še naprej jemati resno.
Tiskovni predstavnik zveze Nato je v Bruslju dejal, da v zavezništvu zagotovo ne bodo žalovali za al Zarkavijem. Britanski strokovnjak za terorizem in politično nasilje Paul Wilkinson ocenjuje, da za njim ne bo žalovala niti večina arabskega sveta, bo pa njegova smrt imela posledice za Al Kaido. Slednjih ne bo moč občutiti takoj, ampak bodo opazne šele kasneje. Al Zarkavi naj bi imel vpliv na več kot 10.000 borcev.
Al Zarkavi je po padcu režima Sadama Huseina prevzel vodilno vlogo med uporniki, ki so nasprotovali okupaciji Iraka s strani koalicijskih sil pod vodstvom ZDA. Najbolj iskani terorist v Iraku je bil znan po krutih metodah boja, ki so vključevale samomorilske napade, ugrabitve in obglavljanja tujih talcev. ZDA so za njegovo glavo najprej razpisale nagrado 10 milijonov ameriških dolarjev, junija 2004 pa so ponudbo zvišale na 25 milijonov ameriških dolarjev.
Iraški ministrski kabinet odslej popoln
V Iraku je, vsaj kar se tiče boja proti terorizmu in politike, uspešen dan. Iraški parlament je namreč potrdil tri nove ministre iraške vlade, o katerih so se dogovorili glavni politični bloki v državi. Iraško notranje ministrstvo bo tako prevzel šiit Džavad Polani, obrambno ministrstvo bo vodil nekdanji general, sunit Abdel Kader al Obejdi, nov minister za nacionalno varnost pa je postal Hasan Šemari, član šiitske stranke Fadila.
Novi ministri bodo vodili resorje, ključne za uresničitev načrta premiera Nurija al Malikija. V skladu z tem naj bi iraške vojaške sile v 18 mesecih od koalicijskih sil pod ameriškim vodstvom prevzele nadzor nad varnostjo v državi, istočasno pa naj bi se iz države umaknili pripadniki tujih vojaških sil.