Ameriški predsednik Donald Trump se je sicer udeležil zasedanja, vendar na samem dogodku v spomin Mandeli ni bil prisoten. Udeležil se je namreč vzporednega dogodka, ki se je odvijal v ločeni dvorani, kjer so prisotni nagovorili problematiko prepovedane preprodaje drog. Med drugim so izpostavili, da letno 450 tisoč ljudi zaradi umre zaradi prevelikega odmerka oziroma zaradi sorodnih težav, povezanih z drogami.
»Danes se zavezujemo k temu, da se bomo skupaj borili proti epidemiji drog,« je Trump izpostavil v svojem govoru. Dogodek, ki so ga organizirale Združene države Amerike, je imel zgolj tri govorce, končal pa se je v dobrih petnajstih minutah. Osnutek neobvezujočega načrta, s katerim bi se lahko globalno zoperstavili problematiki prepovedane preprodaje drog, je podpisalo okoli 130 svetovnih voditeljev.
Razprava voditeljev, ki so se zbrali na Generalni skupščini ZN, je potekala znatno dlje, saj so se številni voditelji odzvali v čast Mandeli. Predsednik RS Borut Pahor je tako med drugim izpostavil pomen sprave, ki jo je sam imenoval za najpomembnejši vidik Mandelove dediščine. »Slovenija trdno podpira prizadevanja generalnega sekretarja za reorientacijo razmišljanja mednarodne skupnosti glede preprečevanja kriz in spopadov. V tem kontekstu je pomembno sredstvo mediacija. Čeprav je vsak položaj, ki zahteva mediacijo, edinstven, pa uporaba tega sredstva ponuja upanje in možnost mirnega reševanja spopadov,« je po poročanju MMC na zasedanju povedal Pahor.
Svetovni voditelji so na zasedanju soglasno potrdili tudi politično deklaracijo, v kateri se zavezujejo k okrepitvi prizadevanj za mednarodni mir, varnost, razvoj in človekove pravice.
Danes sledijo še številni drugi dogodki, med drugim tudi dogodki o mirovnih operacijah, o smrtni kazni, boju proti onesnaženju s plastiko, o pravicah homoseksualcev, deklic, vlaganjih v Afriko, migracijah v Afriki ter o ugotavljanju ugodnosti tehnološke revolucije za vse ljudi.