Pariz/Quebec - Svetovni vrh o finančni krizi, na katerem bi ključne svetovne gospodarske sile razpravljale o morebitnih rešitvah za pretrese na finančnih trgih, naj bi bil sodeč po predlogu francoskega predsednika in trenutnega predsedujočega EU Nicolasa Sarkozya med 21. in 23. novembrom v New Yorku. Gostiteljstvo je že ponudil generalni sekretar ZN Ban Ki Mun.
Voditelji skupine sedmih najbolj razvitih držav na svetu in Rusije (G8) ter Evropska komisija so se minulo sredo namreč zavezali k sodelovanju in usklajevanju ukrepov za rešitev svetovne finančne krize ter se izrekli za sklic vrhunskega srečanja, na katerem bi vse vpletene države razpravljale o morebitnih rešitvah.
Voditelji ZDA, Kanade, Francije, Nemčije, Italije, Japonske, Velike Britanije, Rusije in Evropske komisije so v skupni izjavi zapisali še, da bi na omenjenem srečanju po njihovem mnenju morale sodelovati tako razvite države kot najpomembnejše države v razvoju.
"Veselimo se srečanja z voditelji ključnih držav v ustreznem trenutku v bližnji prihodnosti, na katerem bi sprejeli program za reforme, s katerimi se bomo spoprijeli z izzivi 21. stoletja," še piše v izjavi, ki so jo sprejeli v sredo.
Natančnejši dnevni red še ni natančno določen, vendar pa si francoska stran želi, da bi voditelji razpravljali o mednarodnih standardih kapitalske ustreznosti bank znotraj sporazuma Basel II, ki zahteve kapitalske ustreznosti v večji meri povezuje s tveganji, ki jih banke prevzemajo v svojem poslovanju. Poleg tega si v Franciji želijo še razpravo o izboljšanju finančnega nadzora in okrepitvi pristojnosti Mednarodnega denarnega sklada (IMF).
Ban je med srečanjem s Sarkozyjem v New Yorku danes podprl takšen svetovni finančni vrhu in ponudil sedež ZN kot prizorišče srečanja nekje v začetku decembra.
Po pisanju Le Figaro je ameriški predsednik George Bush takšnemu srečanju sprva nasprotoval, a je nato začel popuščati pod pritiski ostalih partnerjev G8.
Sarkozy in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso bosta skušala danes zvečer na srečanju z Bushem v Camp Davidu ameriškega predsednika dokončno prepričati v podporo takšnemu srečanju, na katerem naj bi po načrtih francoskega predsednika poskušali opredeliti tudi obrise novega svetovnega finančnega in gospodarskega sistema po vzoru povojne Brettonwoodske ureditve.
Finančna konferenca ZN je bila leta 1944
Julija 1944 je bila v ameriškem letovišču Bretton Woods finančna konferenca ZN s ciljem vzpostaviti stabilen monetarni sistem, ki bi omogočil hitro in učinkovito povojno obnovo močno oslabljenega svetovnega gospodarstva. S tem namenom sta bila ustanovljena tudi IMF in Mednarodna banka za obnovo in razvoj (IBRD), ki danes skupaj z Mednarodnim združenjem za razvoj, Mednarodno finančno korporacijo, Mednarodno agencijo za zavarovanje investicij in Mednarodnim centrom za reševanje investicijskih sporov sestavlja skupino Svetovne banke.
Brettonwoodski sistem, ki je v izvirni različici trajal do začetka sedemdesetih let prejšnjega stoletja, je slonel na dolarskem standardu, po katerem je bil tečaj ameriški dolar vezan na zlato, devizni tečaji ostalih svetovnih valut pa so bili fiksno opredeljeni glede na dolar.