Zagreb - Hrvaška bo lahko sklenila pogajanja z Evropsko unijo v letu 2009, sicer pa proces pridruževanja lahko traja tudi do leta 2011 ali 2012, je danes v Zagrebu dejal posebni poročevalec Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannes Swoboda. Po srečanju s hrvaškim državnim vrhom je še poudaril, da irski "ne" Lizbonski pogodbi ne bo vplival na omenjeni proces.
"Hrvaška dobro napreduje v reformah. Pogovori z vodilnimi politiki so pokazali, da smo sedaj sredi resnega izvajanja reform, marsikateri koraki pa so že bili narejeni", je na novinarski konferenci povedal Swoboda (PES).
Po njegovih besedah sta hrvaška vlada in celotna EU trdno odločeni, da bosta končali pogajanja v letu 2009. Sicer pa je dodal, da potem sledi proces prevajanja pogodbe v 24 jezikov, potrjevanja na odborih Evropskega parlamenta in njegovi plenarni seji. Nato se bo začel še postopek ratifikacije v državah članicah, ki je po njegovih besedah včasih zapleten in traja več časa, kot npr. v Belgiji.
Swoboda je bil posebej zadovoljen, ker je Hrvaška ne glede na zavrnitev Lizbonske pogodbe na Irskem nadaljevala pogajanja v enakem tempu. "Moramo delati vzporedno ter nadaljevati naše delo in poskusiti poiskati način, da bodo tako Irska kot predsednika Poljske in Češke sprejeli Lizbonsko pogodbo", je izjavil Swoboda.
Izpostavil je, da je za hrvaško vlado pomembno pridobiti podporo državljanov za reforme, in sicer z argumentom, da jih je potrebno izvajati zaradi Hrvaške same in ne zgolj zaradi bruseljske birokracije.
Swoboda se je dopoldan srečal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, premierom Ivom Sanaderjem, predsednikom hrvaškega sabora Luko Bebićem in zunanjim ministrom Gordanom Jandrokovićem.
Obenem so imeli tiskovno konferenco o hrvaških pogajanjih z EU tudi predstavniki največje opozicijske stranke - socialdemokratov (SDP), ki so ostro kritizirali vlado zaradi načina vodenja pogajanj.
Poslanec SDP in nekdanji minister za evropske integracije Neven Mimica je dejal, da vlada opozoril iz Bruslja glede porabe sredstev iz evropskih skladov ne jemlje resno. "Vlada zanika probleme. To je slab pristop, taktika in zgrešen odgovor na kritike iz Bruslja", je izjave Mimice povzel Večernji list na svoji spletni strani.
Kot so spomnili v SDP, je Hrvaška dobila slabe ocene na junijskem srečanju upravnega odbora za inštrumente za predpristopno pomoč Ispa v Bruslju. Predstavniki Evropske komisije so takrat povedali, da so Hrvaški zamrznili denar za predpristopno pomoč kot "pedagoški ukrep". Obenem pričakujejo, da bo Zagreb do jeseni popravil svoj odnos do porabe predpristopnih sredstev EU.