Tajska vlada razglasila izredne razmere

Protivladni protestniki na Tajskem so zasedli že drugo letališče v prestolnici Bangkok in nameravajo vztrajati na obeh letališčih in sedežu vlade v središču Bangkoka, dokler premier Somčaj ne bo odstopil.

Objavljeno
27. november 2008 11.10
general Anupong Paočinda
Ma.K./STA
Ma.K./STA
Bangkok - Tajski premier Somčaj Vongsavat je razglasil izredne razmere na dveh bangkoških letališčih, ki so jih zasedli protivladni protesniki. "Vladni kabinet je soglašal s tem, da se na območju zasedenih letališč uvede izredne razmere, dokler se stanje ne normalizira," je po seji povedal namestnik ministra za kmetijstvo Tiračai Sankaev.

Protivladni protestniki na Tajskem so danes zasedli že drugo letališče v prestolnici Bangkok. Slovensko ministrstvo za zunanja zadeve je zaradi trenutnih razmer na Tajskem slovenske državljane medtem pozvalo, naj na Tajsko potujejo le, če je to nujno potrebno, oziroma naj svoja predvidena potovanja odložijo do umiritve razmer v državi.

Pristaši opozicijskega Ljudskega zavezništva za demokracijo (PAD) so se začeli v sredo zvečer zbirati na starem letališču Don Mueang, da bi članom tajske vlade preprečili, da bi poleteli v Čiang Mai na severu države, kjer naj bi se srečali s premierom Somčajem Vongsavatom.

Slednji je v sredo zavrnil poziv načelnika generalštaba tajske vojske, generala Anuponga Paočinde, naj razpusti parlament in razpiše predčasne volitve. Generalov poziv k predčasnim volitvam je sicer zavrnil tudi PAD.

Tajska vlada naj bi se danes v Čiang Maiu sestala na izredni seji, na kateri naj bi med drugim odločali o morebitni razglasitvi izrednega stanja v Bangkoku, s čimer naj bi poskušali končati blokado letališč in več tisoč potnikom omogočiti nadaljevanje potovanj.

V tajskih medijih so se tudi pojavila ugibanja, da naj bi Somčaj poskušal odstaviti vplivnega Anuponga, ki je v sredo pozival k razpustitvi parlamenta in predčasnim volitvam, da bi na tak način razrešili politično krizo v državi.

PAD je medtem napovedal, da bo vztrajal na treh protestnih mestih - na obeh letališčih in sedežu vlade v središču Bangkoka, dokler Somčaj ne bo odstopil. PAD, ki je glavni pobudnik večmesečnih protestov, obtožuje vlado, da je skorumpirana in je le marioneta v rokah odstavljenega premiera Taksina Šinavatre. Slednjega, ki je Somčajev svak, so z oblasti odstranili v nekrvavem državnem udaru leta 2006.

MZZ v še navaja, da je po podatkih največjih slovenskih turističnih agencij na Tajskem le nekaj slovenskih državljanov na individualnih aranžmajih, Na MZZ podatkov o slovenskih državljanih nimajo, saj se ti niso dolžni javljati ministrstvu, preden odpotujejo v tujino. Po do zdaj znanih podatkih slovenski državljani na Tajskem nisi poškodovani.

V Bangkoku 24 ur na dan deluje krizna celica na francoskem veleposlaništvu, na katero se lahko po pomoč obrnejo državljani Evropske unije in ki deluje na telefonski številki 0033153591100. Slovenski državljani za pomoč lahko zaprosijo tudi slovensko častno konzulko v Bangkoku.