Talce osvobodili brez nasilja

Iraško-ameriške sile so v reševalni akciji, ki so jo načrtovali več tednov,osvobodile trojico zahodnih talcev, ki so jih novembra ugrabili v Bagdadu.

Objavljeno
23. marec 2006 18.01
Če do 8. decembra ne izpustijo vseh zapornikov v državi, so ugrabitelji zagrozili s smrtjo vseh štirih talcev
Bagdad – Iraško-ameriške vojaške sile so osvobodile trojico zahodnih talcev iz vrst krščanskih mirovnikov mednarodne nevladne organizacije Christian Peacemaker Teams, ki so bili novembra ugrabljeni v Bagdadu. “Zjutraj smo v načrtovani operaciji večnacionalnih sil osvobodili Normana Kemberja, Harmeeta Soodena in Jima Loney,” je sporočila tiskovna predstavnica britanskega veleposlaništva v Bagdadu.

Gre za dva britanska in enega kanadskega državljana. Kot je pojasnil britanski zunanji minister Jack Straw, so talce osvobodili v skupni akciji ameriških, britanskih, kanadskih in iraških sil. Akcijo so načrtovali več tednov, uspela pa je brez izstreljenega strela. Straw je dejal, da je 74-letni Britanec Kember v razmeroma dobrem stanju, oba Kanadčana, 32-letni Sooden in 41-letni Loney, pa sta potrebovala bolnišnično nego.

Ugrabiteljev ni bilo poleg

Ugrabljene so našli severozahodno od Bagdada, med kraji Mišada in Abu Graib. Ujetniki so imeli zvezane roke, ugrabiteljev pa ni bilo poleg, je povedal predstavnik ameriške vojske Rick Lynch.

Britanski obrambni minister John Reid je za televizijo Sky News poudaril, da je bila na čelu reševalne akcije britanska vojska, ni pa želel razkriti podrobnosti operacije niti potrditi, da so pri reševanju sodelovale britanske posebne enote. Talce so osvobodili ob 5. uri zjutraj na osnovi informacije moškega, ki so ga ameriške enote aretirale v sredo zvečer.

Izginili konec novembra

Četverico mirovnikov so ugrabili 26. novembra, pred dvema tednoma pa so na ulicah iraške prestolnice našli truplo ameriškega državljana Toma Foxa. V Iraku so skušali razširiti širiti krščanska načela pomirjanja konfliktov, po ugrabitvi pa so se pojavili v videoposnetku skupine Meči resnice, ki je za njihovo izpustitev zahtevala izpustitev iraških zapornikov.

Od marca 2003 je bilo v Iraku ugrabljenih prek 200 tujih državljanov in nekaj tisoč Iračanov, znano pa je, da je bilo doslej ubitih 55 tujih državljanov. Med ugrabljenimi naj bi bili še dva nemška državljana, dva kenijska državljana in ameriška novinarka Jill Carroll.

Čez 20 mrtvih v napadih v Bagdadu

V vrsti napadov, ki so pretresli Bagdad, je po podatkih iraških varnostnih sil umrlo okoli 20 ljudi. Do prvega napada je prišlo na trgu Vahik, kjer je v eksploziji avtomobila bombe umrl en civilist, eksplozija pa je poškodovala tudi bližnjo zasebno banko. Eksplozija je odjeknila tudi le nekaj metrov stran, ko je napadalec razstrelil vozilo pred vhodom v centralo protiteroristične enote v središču Bagdada. Pri tem je življenje izgubilo deset policistov, 32 jih je bilo ranjenih.

Do tretje eksplozije avtomobila bombe je prišlo v ulici Magrib, kjer so umrli trije policisti, pet jih je bilo ranjenih. Prišlo je tudi do napada na konvoj višjega policijskega častnika, v katerem sta bila ranjena dva telesna stražarja. Eksplozija je odjeknila tudi na tržnici, v njej pa so bili ubiti štirje civilisti, 18 jih je bilo ranjenih.

V obstreljevanju v Iskandriji, 40 kilometrov južno od glavnega mesta, pa je bil ubit iraški vojak in dva upornika, veliko število upornikov je bilo aretiranih. Do streljanja je prišlo po skupnem iraško-ameriškem napadu na skrivališča upornikov.

Več sto ljudi v soseščini Kadimija pa je sodelovalo na pogrebu 13 ljudi, ki so bili ubiti v streljanju v večinsko sunitski soseščini na severu Bagdada.

Iraški minister za varnostne zadeve Abdul Karim al Inizi pa je sporočil, da so iraške varnostne sile v Bakubi aretirale pomočnika Abuja Musaba al Zarkavija, vodje Al Kaide v Iraku.