“Taliba iz Bremna” izpustili iz Guantanama

Mladi Murat Kurnaz, Turek, rojen v Bremnu, je po štirih letih in pol, preživetih v zloglasnem ameriškem zaporu za osumljence terorizma Guantanamu na Kubi, spet na prostosti.

Objavljeno
25. avgust 2006 23.22
Murat Kurnaz, nemški Turek, ki so ga Američani izpustili iz Guantanama
Berlin/Od našega dopisnika – Mladi Murat Kurnaz, Turek, rojen v Bremnu, je po štirih letih in pol, preživetih v zloglasnem ameriškem zaporu za osumljence terorizma Guantanamu na Kubi, od četrtka zvečer spet na prostosti. Ameriško vojaško letalo z mladeničem, ki so ga po napadih v ZDA 11. septembra 2001 aretirali v Pakistanu in ga v medijih razglasili za taliba iz Bremna, je pristalo v bazi v Ramsteinu in tam so ga Američani izročili nemškim oblastem.

Kaj vse se je dogajalo z njim v ujetništvu, še ni povsem jasno. Njegov odvetnik Bernhard Docke je izjavil, da je bil žrtev surovega mučenja, na koncu pa se je pokazalo, da je sum o njegovi povezavi z Al Kaido neutemeljen. Zaprt da je bil v kletki, v kateri je bila dan in noč prižgana neonska svetilka. Celo pri izročitvi so ga mučili, roke in noge so mu zvezali, usta pa je imel prelepljena. Docke se je zahvalil za pomoč zlasti mednarodnim organizacijam za človekove pravice in kanclerki Angeli Merkel, ki je na sestankih s predstavniki ZDA opozarjala na primer Murata Kurnaza.

Odvetnik je tudi obdolžil nekdanjo rdeče-zeleno vlado kanclerja Gerharda Schröderja, da je soodgovorna za dolgo bivanje Kurnaza v zaporu, in sicer zato, ker se je zgolj izgovarjala, da se Washington sploh ni pripravljen pogajati z Berlinom, ker ima aretirani Bremenčan le turško državljanstvo. Še več, ZDA same da so leta 2002 ponudile izpustitev zapornika, vendar se Nemčija s predlogom ni strinjala. Kurnaz, danes star 24 let, pred javnostjo še noče nastopiti, ker šele mora, kot je dejal njegov odvetnik, “dojeti zamenjavo mučilnega zapora za svobodo”.

Poveljnik Guantanama Harry B. Harris je v pogovoru za Süddeutsche Zeitung na vprašanje, zakaj jetnikov končno ne postavijo pred sodišče, odgovoril: “V taboriščih v ZDA in po svetu je bilo na milijone nacistov. Niti enemu niso sodili. Kajti oni so bili vojaki, ki smo jih zajeli med vojno. To je povsem v skladu z mednarodnim pravom. To pravilo pove: države lahko med vojno internirajo sovražnikove bojevnike. To nima zveze s sodnim procesom, le v njem pa gre za vprašanje krivde in nedolžnosti.”