Strasbourg - V odboru za žensko politiko v Evropskem parlamentu se je ta teden sprožila vroča polemika zaradi ravnanja njegove predsednice, slovaške desnosredinske poslanke Anne Zaborske. Ta se je v središču medijskega zanimanja znašla potem, ko jo je skupina kolegov obtožila, da skuša omejevati svobodo medijev, kritike pa je sprožila njena nedavna odločitev o tožbi dveh francoskih časnikov, ki sta objavila njeno domnevno izjavo, da bi se morali homoseksualci psihiatrično zdraviti, poroča Euobserver. Čeprav sta dva francoska časnika, Liberation in l'Humanite, povzela domnevno poslankino izjavo, pa Zaborska poudarja, da česa takega ni izrekla.
Zaborska se bo očitno borila do konca
Skupina evropskih poslancev pod vodstvom poslanke Veronique de Keyser iz vrst belgijskih socialistov je Zaborsko pozvala, naj tožbi proti časnikoma umakne in pojasni, kakšno je pravzaprav njeno stališče do homoseksualcev in homoseksualnosti. "Ne gre za osebni napad, temveč za napad na politična stališča," je za EUobserver v torek dejala Keyserjeva. Zaborska se za zdaj ni uklonila pritiskom in tožb, s katerima se, kot poudarja, skuša braniti proti napačnemu povzemanju njenih izjav, ni umaknila. "To nima nič opraviti z medijsko svobodo," poudarja.
Nestrpnost, vezana na verski diskurz
Kot piše EUobserver, pa vse kaže, da se bo evropska poslanka iz Slovaške težko znebila oznake, da je nastrojena proti homoseksualcem. Že leta 2003 je namreč nek slovaški časnik povzel njeno mnenje, da je homoseksualnost psihična motnja, AIDS pa maščevanje boga homoseksualcem. Menila je tudi, da ljudem, ki sodelujejo na gejevskih in lezbičnih paradah, ni mogoče zaupati dela z otroki. Kot poslanka v slovaškem parlamentu pa pred leti ni podprla protidiskriminatorne zakonodaje, katere sprejem je bil eden od pogojev za članstvo države v EU.