Teheran bo ulico poimenoval po ameriški aktivistki Rachel Corrie

Iranska oblast vse od leta 1979 ni poimenovala ulice po ameriškem državljanu.

Objavljeno
16. avgust 2011 19.24
Posodobljeno
16. avgust 2011 21.23
Z. R.
Z. R.

Odločitev, da bodo eno od tamkajšnjih cest poimenovale po ameriški aktivistki Rachel Aliene Corrie, zato toliko bolj preseneča. Neki teheranski časopis blizu mestni oblasti je danes pisal, da bo teheranski mestni svet kmalu sprejel odlok in eno od ulic v središču mesta poimenoval po njej.

Pred osmimi leti je Corrijeva, zagovornica pravic Palestincev, skupaj z nekaterimi somišljeniki izraelski vojski poskušala preprečiti, da bi uničila skupino palestinskih domov v Gazi. Ker se ni hotela umakniti, je čeznjo – menda po nesreči – zapeljalo izraelsko vojaško vozilo in jo povozilo do smrti. Stara je bila šele 23 let.

Le malo ulic v iranskem glavnem mestu je poimenovanih po ljudeh iz zahodnega sveta. Pred začetkom islamske revolucije leta 1979, ki je z oblasti spodnesla šaha Rezo Pahlavija, je bilo v Teheranu mogoče najti ulice, poimenovane po nekdanjih ameriških predsednikih, med drugim Johnu F. Kennedyju, Dwightu Eisenhowerju in Franklinu D. Rooseveltu. S spremembo režima je nova oblast zbrisala del iranske preteklosti, z njim pa tudi imena zahodnih politikov na uličnih tablah. Kljub temu so jih v nekaterih primerih nadomestile druge znane osebnosti: v osemdesetih letih, denimo, je oblast bulevard Winstona Churchilla, nekdanjega britanskega predsednika vlade, preimenovala v ulico Bobbyja Sandsa. Član Irske republikanske armade (IRA) je leta 1981 umrl v zaporu na Severnem Irskem zaradi posledic gladovne stavke.

Rachel Aliene Corrie je bila članica Mednarodnega varnostnega gibanja (ISM) in mirovna aktivistka, ki je v času druge intifade za leto dni odpotovala v Gazo. Da bi izboljšala nemogoč položaj tamkajšnjega prebivalstva in ubranila dom petčlanske palestinske družine se je 16. marca 2003 odločila tvegati lastno življenje. Člani skupine aktivistov, s katerimi je potovala, so videli njeno smrt. Njihovi opisi dogajanja so bili diametralno nasprotni različici incidenta, ki jo je pozneje predstavila izraelska vojska. Navedbe, češ da voznik buldožerja Corrijeve ni mogel videti, so aktivisti takoj zavrnili kot neresnične. Preiskava dogodkov, ki jo je izvedla izraelska oblast, ni bila nikoli v celoti objavljena.

Odločitev Irana, da ulico poimenuje po Američanki, je mogoče razlagati v širšem političnem kontekstu; odnosi med islamsko republiko in judovsko državo ostajajo močno zaostreni.