Razvpite teorije zarote: smrt princese Diane

Številne teorije zarote obkrožajo tudi smrt princese Diane.

Objavljeno
26. avgust 2011 12.16
Posodobljeno
28. avgust 2011 18.00
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si
Pred tednom dni smo v sklopu teorij zarote predstavili verjetno najbolj znano med njimi, smrt 35. predsednika Združenih držav Amerike, Johna F Kennedyja. Tudi tokrat se od, žal, tragične in prezgodnje smrti ne bomo oddaljili − številne teorije zarote namreč obkrožajo tudi smrt princese Diane.

»Princesa ljudskih src«, kot so jo mnogi z naklonjenostjo imenovali, je skupaj s partnerjem Dodijem al Fayedom umrla v prometni nesreči v Parizu, menda dan preden bi par objavil svojo zaroko. Na poti iz hotela Ritz proti domu ju je zasledovala množica paparacev. Nesreča se je zgodila le malo po polnoči 31. avgusta 1997. Mercedes z Diano in Dodijem je trčil v steber v predoru Alma. Smrt Dodija in voznika so razglasili že na kraju nesreče, Diano pa so odpeljali v bolnišnico Pitié-Salpétrière, kjer je umrla nekaj ur pozneje. Nesrečo je preživel le Dodijev telesni stražar.

Na dan Dianinega pogreba šestega septembra se je na londonskih ulicah zbralo šest milijonov ljudi, dve milijardi pa sta ga spremljali prek televizijskih sprejemnikov. Njen brat jo je tedaj opisal kot »bistvo sočutja, dolžnosti, sloga in lepote«. Dodal je: »Opozoriti je treba na največjo ironijo v zvezi z Diano: dekle, ki je ime dobilo po starodavni boginji lova, je bilo na koncu najbolj zasledovana oseba modernega časa.«

S tem se je seveda navezal na paparace. Vse od trenutka, ko je postalo znano, da se britanski prestolonaslednik princ Charles zanima za mlado lady Diano Spencer, so jo namreč na vsakem koraku zasledovali predstavniki tiska − vse do njene smrti. Po »pregonu« v Parizu je krivda zato nemudoma padla na njih, toda preiskovalci dogodka so kmalu ugotovili, da je šlo za tragično nesrečo: voznik Henri Paul je namreč nekoliko pod vplivom alkohola poskušal pobegniti pred paparaci, ko je izgubil nadzor nad vozilom in trčil v predor.

A vsi niso zadovoljni s to različico dogodkov. Le nekaj ur po Dianini smrti so se tako že pojavile govorice o zaroti. Kot glavna krivca sta se največkrat omenjala britanska kraljeva družina in obveščevalna služba Mi6; kot motiv pa govorice, da se bo princesa poročila z Dodijem, muslimanom, ki bi postal očim princema Williamu in Harryju, naslednikoma britanske krone. Namigovalo se je celo, da je bila Diana noseča.

Diana je uprizorila svojo smrt

Ena od najpogosteje omenjanih teorij zarote pravi, da je princesa Diana, naveličana nenehnih vdorov v zasebno življenje, s pomočjo sredstev, ki jih je imel na voljo Dodi, uprizorila lastno smrt, po kateri se je umaknila iz javnega življenja. Po drugi različici iste teorije je to sicer poskušala storiti, a je šlo pri načrtu nekaj hudo narobe in zgodba se je v resnici končala tragično.

To teorijo menda podpira dejstvo, da je Diana novinarju tabloida Daily Mail le šest ur pred nesrečo povedala, da se bo popolnoma umaknila iz javnega življenja. Po mnenju pristašev teorije ji v prid govori tudi dejstvo, da je telesni stražar Trevor Rees-Jones nesrečo preživel, čeprav so avtomobilski strokovnjaki prepričani, da trčenja v predoru ob hitrosti dobrih 190 kilometrov na uro ne bi mogel preživeti nihče. Po drugi strani pa, kot trdijo odvetniki voznika Henrija Paula, ta ni peljal tako hitro.

Diano je ubila Mi6

Po tej teoriji je umor Diane izvedla majhna skupina Zunanje obveščevalne službe Združenega kraljestva Mi6, ki je princeso dojemala kot grožnjo prestolu in s tem grožnjo državi. Menda so se bali, da se bo Diana zaradi svoje romantične zveze z Dodijem spreobrnila v islam, kar bi posledično lahko pomenilo, da bi se spreobrnila tudi njena sinova, princ William in princ Harry.

Tudi to teorijo podpira nekaj dokazov, med njimi dejstvo, da je agencija Mi6 v preteklosti menda večkrat prisluškovala Diani, odgovorna pa je domnevno tudi za objavo posnetkov iz afere Squidgygate − dogodek je ime dobil po ameriški aferi Watergate, nanaša pa se na objavo posnetkov Dianinih zasebnih telefonskih pogovorov −, s čimer so močno škodili Dianinemu ugledu v času razhajanja s princem Charlesom.

Pristaši te teorije zarote trdijo, da kariera telesnega stražarja Trevorja Rees-Jonesa dokazuje, da je bil prav gotovo član Mi6, trditve pa še podpira dejstvo, da je nesrečo preživel samo on. Bil je tudi edini, ki je bil pripet z varnostnim pasom, čeprav je princesa Diana veljala za veliko zagovornico tega ukrepa.

Teorijo menda podpira tudi dejstvo, da so se pristojni izredno hitro znebili Dianinih in Dodijevih trupel. Pristaši opozarjajo tudi na manjkajoči beli Fiat Uno, ki je menda trčil v Mercedes, v katerem sta bila Diana in Dodi, in ki so ga videle priče, njegovo vpletenost v dogodek pa menda dokazujejo tudi ostanki barve na Mercedesu.

Kdo je Henri Paul?

Tančica skrivnosti obkroža tudi voznika Henrija Paula, ki je bil na dan nesreče izjemoma Dodijev voznik. Po prvih podatkih je menda vozil s hitrostjo več kot 190 kilometrov na uro, najnovejši podatki strokovnjakov za prometne nesreče pa kažejo, da je vozil s hitrostjo slabih sto kilometrov na uro ali celo manj.

Dvomi se porajajo tudi v zvezi s trditvijo, da je bil vinjen. V hotelu Ritz je menda res spil dve alkoholni pijači, drugih dokazov pa, z izjemo dokazov o vsebnosti alkohola v krvi, ki menda niso zanesljivi, ni. Kot trdijo pristaši teorije zarot, je namreč znano, da se raven alkohola v telesu po smrti zviša.

Preiskave so poleg tega pokazale, da je imel voznik v krvi tudi izredno visoko raven ogljikovega oksida, in sicer 20 odstotno − strokovnjaki trdijo, da bi ga to onesposobilo, še preden se je podal na pot.

Pojavljajo se tudi vprašanje o njegovih bančnih računih − prihranki na njih so namreč močno presegali njegovo plačo vodje varnosti v Ritzu. Nekateri zato trdijo, da je bil dolgoletni speči agent, najverjetneje agent francoske obveščevalne službe.

Skrivnostna bela svetloba

Takoj zatem, ko so informacijo o nesreči objavili po televiziji, so se pojavile tudi priče, ki so trdile, da so pred zvoki nesreče slišale eksplozijo. Druge priče pa so opisovale tudi izjemno lesketajoče se belo svetlobo, veliko močnejšo od fotografske bliskavice, ki je razsvetlila predor. Oboje bi po mnenju pristašev teorije zarote lahko povzročilo tragični trk.

Prava tarča je bil Dodi

Po tej teoriji je bil resnična tarča neznanih zarotnikov Dodi oziroma njegov oče, poslovnež in lastnik veleblagovnice Harrods Mohamed al Fayed, Dianina smrt pa je le zakrila resničen namen.

Mohamed al Fayed, ki še danes ne verjame, da je bila prometna nesreča res nesreča, sicer ni pristaš te teorije, ampak za dogodek vztrajno obtožuje princa Philipa in princa Charlesa ter voznika Henrija Paula. Te trditve je ponovil tudi na predvečer poroke Dianinega sina Williama in Kate Middleton, 28. aprila letos. Tedaj je dejal še, da v uradno različico dogodokov dvomi tudi William.

»Verniki«: Diana še vedno živi

Britanske oblasti so zaradi vseh teh teorij zarote in namigovanj sprožile preiskavo, ki jo je vodil lord Stevens, nekdanji komisar metropolitanske policije. Operacijo Paget so zaključili z več kot 900 strani dolgim poročilom, v katerem so ugotovili, da je bil dogodek tragična nesreča.

Vseh »vernikov« pa kljub temu niso prepričali. Mnogi tako menijo, da je Diana še vedno živa in da skupaj z Dodijem živi na majhnem tropskem otoku, s sinovoma pa komunicira prek satelitskih video konferenc.

Čeprav dokazov ni, teorije zarote o smrti princese Diane cvetijo še naprej. Mnogi namreč s težavo verjamejo, da bi lahko oseba, tako slavna in izjemna, kot je bila ona, umrla v prometni nesreči − morda imajo prav.