Terorist bo ostal brez imena

Po streljanju v Christchurchu v bolnišnicah še vedno trideset ljudi, od tega jih je devet v kritičnem stanju.

Objavljeno
19. marec 2019 07.50
Posodobljeno
19. marec 2019 08.48
Jacinda Ardern: On je terorist. On je kriminalec. On je ekstremist. Toda ko bom govorila o njem, bo brez imena. FOTO: Reuters
Novozelandska premierka Jacinda Ardern je jasna – nikoli ne bo izgovorila teroristovega imena. »S svojim zločinom je hotel zloglasnost in slavo, toda od mene tega ne bo dobil,« je rekla.



»Na Novi Zelandiji od nas ne bo dobil prav ničesar, niti svojega imena,« je jezna voditeljica Nove Zelandije. »Vse pozivam, naj imenujejo žrtve, in ne njihovega morilca. On je terorist. On je kriminalec. On je ekstremist. Toda ko bom govorila o njem, bo brez imena.«

V torkovem nagovoru v parlamentu je Ardernova uporabila tudi arabski pozdrav al selam alejkum, znova pa je pozvala ljudi, naj ne širijo več posnetkov terorističnega napada. »Ne moremo kar sprejeti, da lastnik družbenega omrežja ni odgovoren za to,« je ošvrknila tudi družbena omrežja. »Niso zgolj poštarji, ampak tudi založniki, zato je nujna odgovornost, ne samo dobiček.«

image
Na Novi Zelandiji bodo močno poostrili orožarsko zakonodajo. FOTO: Reuters

 

Raznolikost, prijaznost in sočutje


Novozelandska premierka je znova dokazala, kako se ustrezno odzvati po tovrstnih zločinih. Žrtvam je ponudila vso podporo, pred javnostjo ni ničesar skrivala, obenem pa ni podžigala ozračja z zahtevami po linču, grožnjami o gradnji zidov ali z napovedmi vojaških spopadov. »Žrtve so del nas,« je rekla in poudarila, da je Nova Zelandija država, v kateri ni prostora za rasizem. »Mi predstavljamo raznolikost, prijaznost in sočutje. In begunci vse to potrebujejo.«

image
Ljudje še vedno žalujejo. FOTO: Reuters

 

Pogrebi se bodo zavlekli


Nov dan žalovanja bo v petek – na sveti muslimanski dan in en teden po napadu. Čeprav islamska tradicija zapoveduje čimprejšnje čiščenje in pokop umrlih, se bodo pogrebi žrtev še malo zavlekli, saj nekatere identifikacijske in forenzične preiskave še vedno niso povsem zaključene. Obenem marsikdo čaka na prihod sorodnikov iz tujine, med umrlimi pa je tudi veliko priseljencev iz Pakistana, Bangladeša, Indije, Turčije, Kuvajta, Somalije …

V bolnišnicah sicer ostaja trideset ljudi, od tega jih je devet v kritičnem stanju.