Sogovornika sta po pisanju Slovenske tiskovne agencije poudarila dobre odnose med državama in skupno prepričanje, da je za rešitev evrske krize nujno spodbuditi gospodarsko rast, k čemur bodo prispevali tudi na ravni Evropske unije dogovorjeni ukrepi z minulega vrha EU.
Hollande je ob tem dejal, da v evro ne smejo več dvomiti, če želijo ponovno vrniti zaupanje finančnih trgov, Monti pa, da za rešitev krize evra ukrepi posameznih držav očitno niso zadostni, ampak so potrebni tudi ukrepi na ravni EU.
Možna tudi drugačna časovnica
Glede Grčije sta se sogovornika strinjala, da bi bilo ob pozitivnem poročilu trojke, torej, če ne bi bila potrebna dodatna sredstva, mogoče sprejeti tudi drugačno časovnico programa. Grška vlada je območje evra namreč nedavno pozvala, naj ji za dve leti na 2016 podaljša rok za izvedbo vseh reform in varčevalnih ukrepov, ki jih zahteva v zameno za posojila.
Na novinarsko vprašanje o konkretnih ukrepih za zniževanje brezposelnosti, je Monti po pisanju STA odvrnil, da je cilj prav vseh razprav o konsolidaciji javnih financ, zniževanju pribitkov na obveznice in spodbujanju gospodarske rast, zniževanje brezposelnosti.
Glede italijanskega gospodarstva je izpostavil reformo trga dela in pokojninsko reformo, liberalizacijo nekaterih dejavnosti in odpravljanje administrativnih ovir za podjetja, v sredo pa bo vlada s socialnimi partnerji začela tudi pogovore o povečanju produktivnosti in konkurenčnosti gospodarstva.
»Tolikšna stopnja brezposelnosti nesprejemljiva«
Hollande je prek 10-odstotno povprečno stopnjo brezposelnosti v EU ocenil kot nesprejemljivo. Kot pomemben ukrep za spodbujanje gospodarske rasti v EU vidi na vrhu sprejeti pakt za rast, ki je državam dal na razpolago konkretna sredstva za nove projekte.
Podobno kot Monti tudi Hollande vidi ključno težavo v nekoliko izgubljenem zaupanju v stabilnost evrskega območja. To zaupanje pa je mogoče povrniti zgolj s konsolidacijo javnih financ, meni Hollande.
Monti in Hollande sta govorila tudi o kritičnih razmerah v Siriji, nad katerimi sta oba močno zaskrbljena. Monti je poudaril, da je treba preseči blokado pri reševanju razmer v državi, Hollande pa, da Sirija, kjer Assadov klan še naprej izvaja masakre, potrebuje alternativno vlado.