Vse skupaj je bilo eno odkrivanje tople vode, o katerem bi se lahko dogovorili tudi brez srečanja. Le kaj je bilo novega, razen tega, da je bila namesto skupine G7 tokrat skupina G20? je po vrhu dvajseterice najbolj razvitih in najhitreje razvijajočih se držav, na katerem naj bi se dogovorili o premagovanju velike globalne finančne krize, ugotavljal nekdanji glavni ekonomist Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Simon Johnson, ki zdaj predava na Sloanovi šoli za menedžment pri MIT. Najbrž je imel prav, da so se voditelji dogovorili le to, da se je treba dogovarjati, a pomembnejši je drugi del njegove izjave. »Govorimo o skupini G20, saj za obstoj G8 [skupine sedmih najbolj razvitih držav, ki so ji priključili še Rusijo] ni nobenega razloga več,« je odkrito dejal brazilski predsednik Luiz Inácio Lula de Silva.
Nekoč silni »Zahod«, ki je s priseganjem na vsemogočnost svobodnega trga zakuhal vso to godljo, zdaj pa se utaplja v krizi in vse bolj grozeči recesiji, je bil tokrat prisiljen na pomoč poklicati »Vzhod« in »Jug«, kjer se v naslednjih letih obeta velika večina svetovnega gospodarskega razcveta. Britanski premier Gordon Brown je bil pred vrhom sicer nadvse optimističen, saj je trenutno krizo označil zgolj za porodne krče velikega svetovnega gospodarskega preporoda, a kaj lahko se pripeti, da bodo zahodni monopolisti, ki so doslej ljubosumno držali vzvode oblasti v vseh tako imenovanih mednarodnih finančnih ustanovah, kakor so Svetovna banka, IMF in Forum za finančno stabilnost, od tega napovedanega razcveta pobirali le drobtine.
Nekoč odrinjenim na rob bodo morali zahodnjaki ponuditi več oblasti v mednarodnih ustanovah, saj bodo počasi postali odvisni od njihove pomoči. Tokrat so že moledovali Kitajsko, naj odveže mošnjiček, v katerem ima spravljena kaka dva bilijona dolarjev rezerv, in pomaga obubožanemu IMF. Kitajski predsednik Hu Jintao je prošnje preslišal. Pač pa je pozval k »novi mednarodni finančni ureditvi, ki bo poštena in pravična, ki bo vključevala tudi druge in v kateri bo vladal red«. (Iz ponedeljkovega tiskanega Dela)