Trojka o prihodnjih izzivih organizacije

Prednostne naloge belgijskega predsedovanja OVSE bosta reševanje vprašanja prihodnjega statusa Kosova in spremljanje črnogorskega referenduma.

Objavljeno
13. januar 2006 16.53
Rupel pred predajo poslov belgijskemu kolegu
Dunaj - Ob prevzemu belgijskega predsedovanja Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) se je na Dunaju sestala trojka OVSE, ki jo sestavljajo zunanji ministri Belgije, Slovenije in Španije, Karl De Gucht, Dimitrij Rupel in Miguel Angel Moratinos. Ob tem so se vsi trije ministri strinjali, da mora OVSE izkoristiti dodano vrednost, ki jo ima na Kosovu in v Črni gori.

Prednostna naloga bo vprašanje o statusu Kosova

De Gucht je že pred dnevi v napovedi prednostnih nalog belgijskega predsedovanja OVSE napovedal, da si bo Belgija prizadevala, da bo organizacija igrala polno vlogo pri reševanju vprašanja prihodnjega statusa Kosova. OVSE ima namreč na terenu močno misijo, ki šteje okrog 1600 ljudi, tako da je pred skorajšnjim začetkom pogovorov med Beogradom in Prištino o decentralizaciji oblasti na Kosovu tam eden najpomembnejših partnerjev.

Rupel je sogovornike danes seznanil tudi z nedavnimi pogovori s črnogorskim zunanjim ministrom Miodragom Vlahovičem med obiskom slednjega v Sloveniji. Črna gora se sicer trenutno pripravlja na referendum o neodvisnosti, na katerega bo opazovalce poslal tudi OVSE.

Trojka je danes govorila tudi o delu Urada OVSE za demokratične ustanove in človekove pravice (ODIHR), ki ga v kratkem čakajo tri pomembne naloge: poleg opazovanja črnogorskega referenduma še opazovanje predsedniških volitev v Belorusiji in parlamentarnih volitev v Ukrajini. Ministri so govorili tudi o možnosti podaljšanja mandata direktorju ODIHR Christianu Strohalu za tri leta, ki se mu izteče 1. februarja letos.

De Gucht je na srečanju v predstavitvi izzivov, ki čakajo Belgijo med predsedovanjem OVSE, tudi napovedal, da si bo predsedujoča država prizadevala zaključiti reformo organizacije do konca leta. Časovni načrt reform je bil sprejet na ministrskem srečanju OVSE decembra lani v Ljubljani, z njim pa so zunanji ministri organizacije zadolžili stalni svet, naj nadaljuje delo pri reformah, med drugim glede poslovnika, krepitve vloge generalnega sekretarja in profesionalizacije osebja OVSE.

Na srečanju trojke je slovenski zunanji minister predstavil glavne vidike slovenskega predsedovanja organizaciji v letu 2005. Ministri naj bi danes govorili tudi razmerah v Srednji Aziji in zamrznjenih konfliktih na območju OVSE.

De Gucht: Belgija svoje obveznosti prevzema z optimizmom

De Gucht, je v četrtek na Dunaju prvič nagovoril stalni svet Ovseja in ob tem dejal, da bosta med prioritetami belgijskega predsedovanja organizaciji reševanje zamrznjenih konfliktov in boj proti organiziranemu kriminalu. Ob zahvali svojemu predhodniku, slovenskemu zunanjemu ministru Ruplu, ki je "pregnal oblak pogube, ki je visel nad Ovsejem pred letom dni", je vodja belgijske diplomacije tudi dejal, da Belgija svoje obveznosti prevzema z optimizmom.

Kar zadeva t. i. zamrznjene konflikte, ima največ upanja za Gorski Karabah, manj optimističen pa je bil glede Pridnestrske republike in Moldavije ter Južne Osetije.