Jordanija je v letih vojnih spopadov zavetje dala več kot 1,4 milijona Sircem.
Kot danes poroča BBC, so med njimi sirski begunci, ki so zadnja leta preživljali v begunskih taboriščih in želijo ponovno zaživeti v svoji domovini, in mali podjetniki, ki postopoma oživljajo čezmejno trgovanje. Večinoma gre za lokalne ponudnike sadja in zelenjave, ki košarice svežih pridelkov prevažajo kar v svojih avtomobilih. Država spet postaja zanimiva tudi za turiste.
Premiki se dogajajo tudi v nasprotni smeri, iz Sirije v Jordanijo, zaradi česar so na mejah varnostni pregledi še posebej strogi, saj se številni skrajneži poskušajo pomešati med civiliste.
Vladna stran, okrepljena z ruskimi in iranskimi silami, je doslej osvobodila velik del območja. Iz sirskega observatorija za človekove pravice so prejšnji teden sporočili, da je skrajna skupina Islamska država na vzhodnem delu Sirije v svojih zadnjih izdihljajih. Sirske demokratične sile so iz vasi Baghuz uspešno izgnale velik del skrajnežev. To je bilo zadnje območje pod njihovo oblastjo na vzhodu. Z območja so v zadnjih napadih umaknili več kot 20.000 civilistov, mnogi pa svojo priložnost še čakajo.