Turčija zapira meje s Sirijo

Zapora mejnih prehodov velja za tovorni promet, ne pa tudi za begunce ali tujce, ki bi hoteli prečkati turško-sirsko mejo.

Objavljeno
25. julij 2012 11.39
SYRIA-CONFLICT
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si
Ankara, Damask − Turške oblasti so danes sporočile, da bodo do nadaljnjega zaprle mejne prehode s sosednjo Sirijo, ki jo že od marca lani pretresajo spopadi med privrženci režima predsednika Bašarja al Asada in njihovimi nasprotniki. »Za ta ukrep smo se odločili iz varnostnih razlogov,« je za francosko tiskovno agencijo AFP pojasnil neimenovani predstavnik turške vlade. Kot je dodal, je vnovično odprtje mejnih prehodov odvisno od razmer.

Kot poroča turška televizija NTV, Ankara deluje v skladu z novim svežnjem sankcij proti režimu sirskega predsednika. Sankcije sicer zadevajo le tovorni promet − tovornjaki na poti v ali iz Sirije meje tako ne bodo smeli prečkati, razen če ne bo njihova pot vodila v tretjo državo −, ne pa tudi begunce, ki bi lahko še pribežali v Turčijo. Do zdaj jih je po poročanju ruske tiskovne agencije RIA Novosti v Turčijo sicer pribežalo že okoli 45.000, zaradi česar namerava Turčija vzdolž meje s Sirijo postaviti še tri nova begunska taborišča. Ravno tako sankcije ne bodo veljale za tujce, ki bi hoteli prečkati turško-sirsko mejo. Od njih bodo namreč turške oblasti zahtevale, da podpišejo dokument, ki jih bo posvaril pred nevarnostmi, katerim bi lahko bili izpostavljeni v Siriji.

Vzdolž skoraj 900 kilometrov dolge meje med Turčijo in Sirijo je sicer 13 mejnih prehodov, od katerih sirski uporniki po navedbah AFP nadzorujejo tri, in sicer Džarabulus, Bab al Hava in Al Salama.

Režim v Alepo pošilja okrepitve

Uporniška svobodna sirska vojska je sporočila, da je režim iz province Idlib, ki leži na severozahodu države, v mesto Alepo na severu države premestil veliko število vojaških sil. Kot je za francosko tiskovno agencijo AFP pojasnil polkovnik uporniške vojske Abdel Džabar al Okaidi, je mesto namreč za režim večjega strateškega pomena kot provinca Idlib.

Dva in polmilijonski Alepo se je vse do sedaj v veliki meri izognil prelivanju krvi, ki državo pretresa že vse od začetka vstaje proti režimu predsednika al Asada, toda zadnjih nekaj dni o srditih spopadih poročajo tudi od tam. V drugem največjem sirskem mestu so se po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice tako tudi ponoči in davi nadaljevali spopadi.