Ubili glas svobode medijev

V atentatu na vzhodu libanonske prestolnice je umrl poslanec in direktor časopisa Gebrane Tueni. Domnevni napadalci so ga označili za trobilo, ki je širilo strup in laži.

Objavljeno
12. december 2005 17.17
Bejrut/Damask - Na vzhodu libanonske prestolnice Bejrut v bližini nekega hotela v okraju Hzamieh je danes dopoldne okoli 9. ure po krajevnem času (8. ure po srednjeevropskem) odjeknila silovita eksplozija. Tarča napada z avtomobilom bombo v krščanski četrti na obrobju Bejruta je bil poslanec in direktor dnevnika An Nahar, Gebrane Tueni. Poleg Tuenija so bile ubite še tri osebe, najmanj trideset ljudi je bilo ranjenih. Eksplozija je povzročila požar, policija pa je prizorišče eksplozije že zaprla za javnost.

Le nekaj minut po tem, ko so potrdili smrt Tuenija, znanega po protisirskih stališčih, se je na ulicah Bejruta zbrala množica ljudi, ki je vzklikala: "Ubili so glas svobode medijev".

Ubili "trobilo, ki je širilo strup in laži"

Odgovornost za bombni napad v krščanski četrti Bejruta je prevzela doslej neznana skupina z imenom Bojevniki za enotnost in svobode al Šam, arabsko ime za zgodovinsko Veliko Sirijo. V sporočilu, ki ga je poslala medijem v Bejrutu, je zapisala, da "je uspela likvidirati še eno trobilo, ki je širilo strup in laži, čeprav smo ga večkrat posvarili".

Številni so sicer za eksplozijo takoj obtožili Sirijo, kar pa je nemudoma Damask zanikal. Sirski parlament je ob tem ostro obsodil "teroristično dejanje", sirski minister za informiranje Mehdi Dahlalah pa je za libanonsko televizijo LBC izjavil, da je za kaos v Libanonu krivo vmešavanje tujine.

Atentatorji odslej pred mednarodno sodišče

Libanonska vlada pa je napovedala, da bo sojenje odgovornim za vrsto atentatov na libanonske državljane, ki so bili ubiti v zadnjem času, prepustila mednarodnemu sodišču. "Da bi ustavili napade, se moramo obrniti na neko sodišče mednarodnega značaja, da ne bi izgubljali še več časa," je izjavil libanonski minister za informiranje Gazi Aridi.

V minulih mesecih je v Bejrutu odjeknilo več eksplozij, najhujša februarja letos, v kateri je umrl nekdanji libanonski premier Rafik Hariri.

Polaganje računov za atentat na Haririja

Nemški tožilec Detlev Mehlis, ki vodi preiskovalno komisijo Združenih narodov za preiskavo umora Haririja, je v nedeljo generalnemu sekretarju ZN Kofiju Annanu izročil poročilo o rezultatih preiskave. Mehlis se je srečal z Annanom v njegovi newyorški rezidenci, izjav za javnost pa po srečanju nista dajala. Kopijo poročila bo dobil tudi Varnostni svet ZN, kjer naj bi v torek Mehlisa tudi zaslišali.

Mehlis je predtem podprl libanonsko zahtevo za polletno podaljšanje mandata komisije ZN, ki je preiskovala bombni napad 14. februarja letos v Bejrutu, v katerem so bili ubiti Hariri ter 20 drugih ljudi. Sestavili smo sestavljanko, vseeno pa še obstajajo določene stvari, ki jih je potrebno pojasniti, je v soboto pojasnil nemški tožilec.

V predhodnem poročilu je oktobra Mehlis zapisal, da za atentatom na priljubljenega libanonskega politika stojijo visoki predstavniki sirske in libanonske tajne službe. "Obstajajo razlogi za ugotovitev, da je bila odločitev za umor nekdanjega predsednika libanonske vlade Rafika Haririja sprejeta z odobritvijo visokih sirskih varnostnih predstavnikov in v dogovoru z njihovimi sozarotniki znotraj libanonskih varnostnih sil," je zapisal v 54-stranskem poročilu. Mehlis je Sirijo tudi obtožil, da je z njim pri raziskavi sodelovala samo v "določeni meri".