Ukrajina: mednarodni strokovnjaki dosegli razbitine letala

Parlament je medtem potrdil namestitev oborožene mednarodne policijske misije in odklonil odstop Jacenjuka.

Objavljeno
31. julij 2014 17.19
UKRAINE-RUSSIA-CRISIS-POLITICS-PARLIAMENT
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Kijev − Po skoraj tednu dni se je skupini mednarodnih strokovnjakov, med katerimi so tudi policisti Nizozemske in Avstralije ter opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), uspelo prebiti do kraja, kjer je pred natanko dvema tednoma strmoglavilo potniško letalo malezijske družbe Malaysia Airlines. Policija in forenziki se bodo osredotočili predvsem na iskanje še vedno pogrešanih potnikov in zbiranje njihovih osebnih predmetov.

V Kijev je danes, kot je med obiskom na Nizozemskem povedal malezijski premier Nadžib Razak, pripotovala še skupina 68 malezijskih policistov, ki bodo sodelovali pri preiskavi. V Ukrajini pa se mudi tudi ruska delegacija strokovnjakov, ki upajo, da bodo smeli obiskati prizorišče. »Ruski strokovnjaki se nameravajo srečati z preiskovalno komisijo in ji predati ves material, ko so ga zahtevali,« so v izjavi za javnost zapisali na ruski agenciji za zračni promet.

Kljub enodnevnemu premirju jek eksplozij

Malezijski premier Razak je po pogovorih z nizozemskim kolegom vojskujoče strani v Ukrajini pozval, naj v bližini prizorišča strmoglavljenja razglasijo takojšnje premirje. »Vse strani prosimo, naj spoštujejo vsa izgubljena življenja in integriteto kraja. Dolga pot do pravice se začne s tem prvim korakom,« je povedal.

Ukrajinska vojska je sicer razglasila enodnevno prekinitev ognja, a so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v vasi, nedaleč od prizorišča, tudi danes odmevale eksplozije.

Parlament: da Jacenjuku in da tujim policistom

Medtem ko so se na vzhodu države nadaljevali spopadi, je ukrajinski parlament danes odločal o usodi premiera Arsenija Jacenjuka. Njegovo odstop je sprejelo zgolj 16 poslancev, 109 jih je glasovalo proti. Parlament je potrdil tudi namestitev mednarodne policijske misije na prizorišču strmoglavljenja letala.

Misijo bo po poročanju Slovenske tiskovne agencije sestavljalo do 950 oboroženih pripadnikov varnostnih sil, načeloma policistov, iz Nizozemske, Avstralije in po potrebi drugih držav, ki so na tragičnem letu MH17 izgubile svoje državljane. Njihova naloga bo poskrbeti za varnost pri iskanju posmrtnih ostankov in preiskavi prizorišča. Člani misije bodo lahko orožje uporabili le v samoobrambi. Za zdaj so lahko na vzhodu Ukrajine le tuji neoboroženi opazovalci, strokovnjaki in preiskovalci.

Oblasti v Kijevu nujno potrebujejo denar za financiranje svoje »protiteroristične ofenzive« na vzhodu države, ki naj bi državo po poročanju nemške tiskovne agencije DPA stala kar 4,5 milijona evrov na dan. Zaradi tega je hotel Jacenjuk že nekaj časa − a brez uspeha − spremeniti proračun in uvesti nove davke.

Glede tega, na kakšen način zbrati denar, so obstajala različna mnenja, parlament pa se je danes odločil, da to storijo z uvedbo posebnega vojnega davka. Najmanj do 1. januarja 2015 bodo vsi dohodki tako podvrženi dodatnemu davku v višini 1,5 odstotka, poroča DPA. Po nekaterih ocenah naj bi se s tem v proračun steklo dodatnih 180 milijonov evrov.

Obenem je parlament danes tudi potrdil rebalans proračuna in povišanje nekaterih davkov in trošarin, na primer na cigarete in surovine, še poroča STA.